Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2011 10 13
Valdžiai pensijas norėtųsi skaičiuoti nuo minimalios algos, o jos – nedidinti
„Sodra" pavargo. Kad ir kiek konservatorių valdžia beilgintų pensinį amžių, pensininkų Lietuvoje nemažėja. Ir visi, norintys jais tapti, uoliai renka bei pristato duomenis apie gautas pajamas. Kiek galima? Atsibodo „Sodrai" tokia tvarka ir ji nusprendė skaičiuojant pensijas tiesiog nubraukti viso sovietmečio ir trijų pirmų nepriklausomybės metų pajamas. Argumentas paprastas: taip bus paprasčiau „Sodrai". O ar geriau žmonėms? Šis klausimas Lietuvoje tampa nebereikalingas. Nes kalbėti apie žmonių gerovę, verčiant juos pragyventi iš skurdo ribos nesiekiančio minimalaus atlyginimo ir paliekant galimybę senatvėje gauti 400 litų pensiją, yra amoralu. Tačiau labai paranku „Sodrai", vis giliau klimpstančiai į skolas ir ieškančiai kuo paprastesnių būdų pensijoms skaičiuoti.

 

Paprasčiausias būdas būtų: visiems pensijas skaičiuoti nuo minimalaus atlyginimo, o jo, kaip patarinėja nieko naujo nesumąstantys Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai, nedidinti nė tomis keliomis dešimtimis litų, dėl kurių vis dar verda įnirtingos diskusijos. Toks sprendimas labiausiai atitiktų dabartinės valdžios politiką Lietuvos žmonių atžvilgiu: tie, kas sugebės už minimumą išgyventi iki pensijos, senatvėje pratrauks ir už 400.

 

Tokią perspektyvą laiminantiems TVF ekspertams aš siūlyčiau pabandyti išgyventi už 670 litų (apie tiek „į rankas" Lietuvoje gauna dirbantys už minimumą) per mėnesį. Gal būt tuomet jų pasiūlymuose Lietuvai atsirastų naujų punktų, ne tik tokių kaip nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčio įvedimas.

 

Jeigu siūlymą įvesti naujus mokesčius, orientuotus į turtingesnę visuomenės dalį, lydėtų alternatyvus siūlymas mažinti darbo jėgos apmokestinimą, kuris Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, būtų suprantama. Tačiau kai kalbama tik apie mokestinės naštos didinimą, brangstančio pragyvenimo kontekste, belieka tikėtis, kad Lietuvos ministerijos ne už tokias konsultantų ir ekspertų paslaugas per pusmetį sumokėjo 2 milijonus litų.

 

Užmojai mažesnių pensijų ir didesnių mokesčių sąskaita spręsti ekonomines šiandienos problemas valdančiuosius traukia lyg magnetas. Vos pateikus kitų metų biudžetą konservatorių ministrė užsimena apie PVM didinimą, piestu prieš išlaidų ministerijoms sumažinimą 2 proc. stojantys liberalai pasiūlo vėl nutolinti pensijų atstatymą į prieškrizinį lygį. Ir visa tai vyksta artėjančių rinkimų fone. Tai kas bus po jų? PVM dydžiu pralenksime Rumuniją ir Bulgariją, o pensijų mokėjimas bus atidėtas neribotam laikui?

 

Esu įsitikinęs, kad daug didesnę naudą duotų sumažintas PVM ir jo lengvatos būtiniausioms prekėms bei paslaugoms. Europos valstybių patirtis rodo, kad tokiu keliu einančios šalys laimi daugiau nei taikančios didžiausius PVM tarifus. Mokesčių mokėjimas yra proporcingas jų racionalumui ir teisingumui. Tad užuot ieškojus argumentų naujiems ar didesniems mokesčiams pateisinti, reikėtų sumažinti mažas pajamas gaunančių asmenų apmokestinimą, iki tam tikros metinių pajamų ribos taikyti nulinį pajamų mokesčio tarifą šeimoms auginančioms vaikus iki pilnametystės bei sunkų neįgalumo lygį turintiems asmenims. Tokios yra pagrindinės Gyventojų mokesčių pajamų įstatymo pataisos, kurias jau pateikėme Seimui ir tikimės, kad jam užteks ryžto joms pritarti.

 

Į viršų