Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2011 11 05
R. Paksas: Lietuvos valdžios laukia pasirinkimas – ar skolintis iš šalies piliečių, ar iš TVF

Situacija pasaulio finansų rinkose kasdiena tampa vis sudėtingesnė. Galima prognozuoti, kad po keleto mėnesių Lietuva susidurs su vis labiau sunkesnėmis galimybėmis skolintis tarptautinėse rinkose. Turint omenyje, kad kitais metais valstybei gali prireikti mažiausiai 9 - 9,5 milijardų litų skolintų pinigų, Lietuva gali atsidurti nepavydėtinoje situacijoje, kuomet dėl paskolų teks kreiptis į Tarptautinį valiutos fondą.

Esu tikras, jog sąlygos, kuriomis valstybė gautų pinigus, būtinus dengti ankstesnes paskolas ir jų palūkanas bei finansuoti „Sodros" ir valstybės biudžeto deficitą, būtų įpareigojančios Lietuvą imtis naujos diržų veržimo politikos. Galbūt tai būtų reikalavimas padidinti esamus mokesčius ar įvesti naujus, mažinti socialines išmokas ar panašiai. Kad ir kokie sunkumai tokiu atveju lauktų, jeigu tai būtų neišvengiama, tektų vadovautis sena patarle: kai situacija neišvengiamai bloga, belieka su tuo susitaikyti ir stengtis išgauti kuo daugiau naudos.

 

Yra ir kitas kelias, apie kurį vis garsiau kalba ekonomistai, bet apie kurį nenori galvoti šalies Vyriausybė - skolintis ne iš užsienio bankų ar kitų finansinių institucijų, bet iš šalies piliečių. Lietuvoje bankuose, metų pradžios duomenimis, indėlių suma sudarė daugiau kaip 27 milijardus litų. Kas trukdo valdantiesiems sudaryti tokias sąlygas, kad gyventojai galėtų palankiomis sąlygomis dalį savo lėšų paskolinti Lietuvai?

 

Finansininkai gali man paprieštarauti - tos sąlygos yra, valstybė išleidžia taupymo lakštus, kuriuos įsigyti gali visi suinteresuoti asmenys. Tačiau tokiu būdu valstybė pasiskolina vidutiniškai tik apie 14 milijonų litų. Tai itin maža suma, katinas daugiau priverktų, kaip sakoma.

 

Šiandienos ekonominių ir finansinių iššūkių akivaizdoje Lietuva turi unikalią progą Turto banko pagrindu pradėti kurti visos tautos banką, kurio viena iš funkcijų ir būtų suteikti šalies piliečiams galimybę skolinti valstybei savo pinigus. Pavyzdžiui, Japonija, išsivysčiusi ir sparčiai į priekį ekonomikoje žengianti šalis, didesnę lėšų dalį skolinasi būtent iš savo valstybės piliečių.

 

Tiesa, yra viena rimta problema - visuomenės pasitikėjimas valdžia ir valstybe. Ar jis, ypač po naktinių mokesčių reformų ir šūvių guminėmis kulkomis, yra pakankamas? Ar iš tiesių visuomenė ryšis patikėti savo pinigus valdžiai, kuri į ją žiūri, kaip čia švelniau pasakius, kaip Leninas į buržuaziją.

 

Manau, kad žmonės ryžtųsi. Tačiau tai valdžiai pirmiausiai reikėtų nulenkti prieš juos galvą ir nuoširdžiai atsiprašyti. Už poelgius, nedarančius garbės. Antra - įsipareigoti, kad valstybės pinigai bus panaudojami skaidriai ir racionaliai, o pirmiausiai - būtent visuomenės reikmėms, o ne valdininkų komandiruotėms ar užsienio ekspertų milžiniškiems atlyginimams ar valstybės institucijų turtinimui. Ir trečia - valdžioje esantiems patiems tapti valstybės patriotais, dirbti jos naudai ir šalies žmonių gerovei. Mylėti Lietuvą ir jos žmones, užkrėsti ta meile abejingus ir jau pradėjusius abejoti valstybe.