Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Balandžio 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 1234567 
 891011121314 
 15161718192021 
 22232425262728 
 293012345 
Naujienos
 
2011 12 15
R. Paksas: „Užuot dirbusi pati, valdžia samdo konsultantus“

"Snoro" griūtis atskleidė ne vien bankininkystę slegiančias problemas. Ligi šiol visuomenė buvo įsitikinusi, kad kasdienius krašto reikalus tvarko valstybės samdomi pareigūnai ir tarnautojai, už tai gaunantys mūsų sąlygomis visai neprastus atlyginimus. Savo ruožtu vyriausybė vis nepamiršdavo priminti, kad jeigu tie atlyginimai betaupant bus per daug apkarpyti, į valstybės tarnybą nebenorės eiti kvalifikuoti specialistai ir nuo to smarkiai nukentės bendras reikalas. Ši požiūrį tiesiausiai išreiškė susisiekimo ministras, kadaise mestelėjęs, kad tik absoliutus kvailys gali dirbti už penkis tūkstančius litų.Tačiau visuomenė nėra tokia nenuovoki, kad nesuprastų, jog valstybės valdymas net ir sunkmečiu turi būti deramai finansuojamas. Vienintelis dalykas, kurio žmonės laukia mainais - kad skiriami pinigai nebūtų švaistomi vėjais ir kad tie, kas gauna gerus atlyginimus, už juos gerai ir dirbtų.Bet štai, žlungant "Snorui", į Seimo opozicijos ir teisėsaugos akiratį pateko tokia bendrovė "Ernst & Young Baltic".

Tai žinomos tarptautinės audito kompanijos padalinys, kuriame darbuojasi mūsų tautiečiai. Ši bendrovė, atlikdama finansinį 2010 metų "Snoro" banko auditą, įsigudrino neįžvelgti jokių artėjančios katastrofos požymių. Galbūt pristigo kompetencijos ar noras matyti vien tai, kas buvo naudinga banko savininkams, auditoriams pasirodė svarbesnis net ir už "Ernst & Young" reputaciją, bet palikime tai spręsti prokuratūrai. Ši bendrovė įdomi dar ir tuo, kad ji teikia audito bei konsultavimo paslaugas ir daugeliui mūsų ministerijų. Vien šiais metais jai iš ministerijų biudžetų bus atseikėta... 70 milijonų litų! Ir tai - tuo metu, kai kibus "taupios" vyriausybės žvilgsnis vėl nusitaikė į pensininkus...Kokia būtinybė sunkmečiu verčia mūsų ministerijas, kuriose triūsia tūkstančiai įvairiausių sričių specialistų, dar ir samdytis į pagalbą privačias bendroves ir už tai joms mokėti dešimtis milijonų litų? Tingumas, nenoras pervargti? O gal tiesiog siekis draugiškai pasipelnyti iš valstybės kišenės?Sunku suvokti, ką šiandien šalies vyriausybei apskritai gali patarti auditoriai ir konsultantai, nesugebantys adekvačiai įvertinti padėties net viename iš bankų. Palyginimui pasakysiu, kad tuo pačiu metu "Snorą" inspektavo ir šiandien linksniuojamo Lietuvos banko darbuotojai, ir jie, skirtingai nuo "Ernst & Young Baltic", aptiko esminių pažeidimų ir nerimą keliančių ženklų. Lietuvos banko problema - kad jis įklimpo į susirašinėjimą su Šveicarija ir uždelsė, taip pat kad jo vadovybei nepridėjo ryžto ir nedovanotinas giminaičių įdarbinimas kontroliuojamame banke, tačiau tai nepaneigia valstybės institucijoje dirbančių specialistų kompetencijos.Galbūt ir apie bendrovę "Ernst & Young Baltic" po prokurorų tyrimo bus galima pasakyti: neklysta tik tas, kas nedirba. Tačiau tai jau nepaneigs to fakto, kad dabartinė vyriausybė be jokios būtinybės švaisto biudžeto lėšas abejotinos vertės vietinių bei užsienio konsultantų samdymui ir leidžia tai daryti jai pavaldžioms tarnyboms ir įmonėms.

Tikru šios politikos simboliu galima laikyti Jungtinės Karalystės pilietį Raminą Wali, kurį energetikos ministras Arvydas Sekmokas drauge su kitais užsienio konsultantais pasitelkė į pagalbą Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. "Lietuvos žinių" tvirtinimu, vien pernai šie užsieniečiai "prikonsultavo" Lietuvą už 15 milijonų litų. Bet štai neseniai paaiškėjo, kad minėto Ramino Wali ieško britų teisėsauga. Priežastis - apsukrusis konsultantas Londone įkalbėjo grupę savo tautiečių investuoti mūsų šalyje į nekilnojamąjį turtą ir, pasisavinęs svetimus pinigus, dingo.Būtų įdomu sužinoti, ko šis veikėjas išmokė mūsų ministrą ir tuos vadovus, kurie koordinuoja atominės elektrinės uždarymą? Tačiau yra ir kita šio reikalo pusė: kai tokiems avantiūristams be jokių trukdžių suteikiamas leidimas buvoti branduoliniame šalies objekte, niekas negali būti tikras, kad kitą sykį koks nors konsultantu apsimetęs fanatikas į jį neįsineš bombos - kad ir atsilygindamas už mūsų specialiosios paskirties būrio veiklą Afganistane. Vien todėl generalinė prokuratūra privalėtų atlikti išsamų tyrimą ir patraukti atsakomybėn tuos pareigūnus, kurie savo neatsakingu elgesiu sukėlė didžiulį pavojų visuomenei ir valstybei.Čia aš tik probėgom paliečiau vieną į akis itin krentantį reiškinį, tačiau už jo iškart atsivėrė daugybė kitų problemų, kurios patvirtina, kad mūsų valstybėje katastrofiškai stinga elementarios tvarkos ir pareigūnų atsakomybės. Juk tas pats Raminas Wali be jam veltui sumokėtų įspūdingų honorarų dar ir padarė didžiulę žalą Lietuvos įvaizdžiui. Tai būtent jis drauge su mūsų valdžios ir verslo atstovais dalyvavo renginiuose Londone ir kvietė britus investuoti į mūsų šalį. Kas dabar atsakys už šių veiksmų pasekmes? Kaip visuomet - niekas. "Jis jau atleistas," - nuramino aferistą, o gal ir šnipą priglaudęs energetikos ministras.O kovai su epidemija virstančiu privačių konsultantų samdymu tėra vienas būdas: už kiek pasamdė, tiek lėšų nubraukti atitinkamai ministerijai ar žinybai.

Išimtis turėtų būti taikoma tik tokioms paslaugoms, kurioms teikti Lietuva neturi savų specialistų. Tačiau ir joms pirkti, kad nepasikartotų Wali istorija, derėtų rengti viešus konkursus. Ir dar būtų labai pravartu organizuoti patriotizmo ugdymo kursus ir juos pakviesti visą dabartinę valdžią - kad ji taip neniekintų savų specialistų. Svetimos valstybės pasą turintys avantiūristai nėra pranašesni vien dėl to, kad jie atsibeldė iš didžiulės šalies. Lygiai taip pat nėra pranašesni ir vietiniai diletantai, prisidengę garsių užsienio firmų iškabomis.