Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Balandžio 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 1234567 
 891011121314 
 15161718192021 
 22232425262728 
 293012345 
Naujienos
 
2012 01 21
R.Paksas: „Ūkininkų išlikimui kyla didelis pavojus“

„Dėl didelio skirtumo tarp kainos, kuri mokama ūkininkams ir galutinės kainos, kurią moka vartotojai, taip pat dėl skaidrumo stokos, konkurencinių sąlygų skirtumo, o kai kuriais atvejais ir piktnaudžiavimų maisto tiekimo grandinėje, tampa nebenaudinga užsiimti žemės ūkio veikla ir ūkininkų išlikimui kyla didelis pavojus", - sakė Rolandas Paksas, kalbėdamas Europos Parlamente vykusioje diskusijoje dėl ūkio gamybos medžiagų grandinės, jos struktūros ir pasekmių. Apie tai diskutuota pirmojoje šių metų Europos Parlamento (EP) sesijoje. R.Paksas, EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" Lietuvos delegacijos vadovas, pabrėžė, jog kalbant apie pusiausvyros maisto tiekimo grandinėje problemas ir jų sprendimo būdus, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą: ar iš tiesų siekiama pašalinti tas problemas keliančias priežastis, ar tik bandoma kovoti su pasekmėmis?

 

„Man atrodo, kad kol kas labiau akcentuojame antrąjį dalyką, nuošalėje palikdami priežastis, kurios ir sukuria tas problemas.

 

Jeigu mes kalbame apie Europos Sąjungą kaip lygiateisių valstybių sąjungą, valstybių federaciją, tai nuosekliai ir turėtume laikytis būtent tokios lygiateisiškumo politikos. Tiesioginės išmokos žemės ūkio produkciją gaminantiems žemdirbiams ES šalyse narėse negali skirtis du, tris ar keturis kartus. Nes būtent tie skirtumai užprogramuoja problemas, dėl kurių niekuomet nepasieksime pusiausvyros maisto tiekimo grandinėje", - teigė R.Paksas.

 

Anot jo, maisto gamybos ir tiekimo grandinėje sąnaudos didėja dėl įvairių priežasčių: dėl griežtesnių fitosanitarijos, gyvūnų gerovės, aplinkosaugos, higienos ir maisto saugos reikalavimų, kurie yra vienodi visoms narėms valstybėms. Tačiau skirtingas išmokų lygis ES valstybėse maisto gamintojus nustumia į tokį pašalį, iš kurio sąžininga konkurencija yra tokia pat nepasiekiama kaip Marsas.

 

„Būtina atkreipti dėmesį ir į kitą svarbią problemą. Maisto produktų rinkoje šiuo metu dominuoja stambios paskirstymo bendrovės ir kainos, mokamos ūkininkams maisto tiekimo grandinėje, yra nuolatos mažinamos. Tuo tarpu gamybos sąnaudos ir toliau didėja, ūkininkai negauna pakankamų pajamų už savo produkciją, o stambios prekybinės monopolijos didžiulius pelnus gauna ūkininkų sąskaita.

 

Didžiulė koncentracija ne tik tiekėjų, bet ir prekybos maistu (taip pat mažmeninės) rinkoje, ribotos ūkininkų galimybės dalyvauti formuojant kainų raidos tendencijas užkrauna papildomą naštą žemės ūkio sektoriui, kuri tampa nebepakeliama.

 

Manau, kad pirmaeilis Komisijos ir valstybių narių uždavinys šiandien - užtikrinti, kad ir su tiekėjais, ir su vartotojais susijusiose maisto produktų rinkos grandinės pakopose būtų laikomasi konkurencijos taisyklių, veikiančių lygiateisiškumo principais", - akcentavo R.Paksas. Ar Europos Komisija ketina imtis kokių nors priemonių, siekdama sustiprinti ūkininkų derybinę poziciją ir jų įtaką maisto tiekimo grandinėje bei užtikrinti, kad jie gautų didesnę kainą už galutinį produktą? Ar Komisija planuoja pateikti pasiūlymų, kuriais siekiama apriboti didžiųjų prekybos centrų ir monopolijų dominuojančią padėtį ir spręsti spekuliacijos maisto prekių kainų srityje problemą? Tokius klausimus diskusijos metu Europos Komisijai pateikė EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" Lietuvos delegacijos nariai R.Paksas ir Juozas Imbrasas. EP priėmė rezoliuciją, kuria bendrijos ir valstybių narių institucijos raginamos imtis veiksmų prieš dominuojančių didmenininkų ir mažmenininkų piktnaudžiavimą savo įtaka, dėl kurio maistą tiekiantys ūkininkai sistemingai stumiami į itin nepalankią derybinę padėtį.