Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 02 02
Savivaldos stiprinimas pagal Artūrą Zuoką arba rinkiminė kampanija už pačių rinkėjų pinigus
Pagal Konstitucija valdžia Lietuvoje priklauso tautai. Tiek savivaldybių tarybų tiek Seimo nariai yra tik rinkėjų atstovai. Jie gauna juos išrinkusių piliečių įgaliojimus. Rinkėjai, kurie dar tiki partijų ir politikų rinkimų programomis, ateina ir balsuoja. Deja, jų vis mažėja. Jų mažėja, nes rinkiminės programos jau ne įsipareigojimai, o tik pažadai. Nusivylimas politikų dviveidiškumu - vieną sako prieš rinkimus, kitą daro juos išrinkus, sukuria net politinį absurdą. Prisiminkime praeitus LRS rinkimus, kuomet už "šešis nulius milijonas", "kelią į žvagždes" dalinusį šoumeną Arūną Valinską ir jo kompaniją pakankamai gausiai buvo balsuota. Balsavo įvaryti į neviltį, tikėdami šoumenais ir jų galiomis. Deja, jų viltys prilygo viltims tų, kurie už skolintus pinigus prisiperka loterijos bilietų, o laimi šnipštą... Psichologinis fokusas ir tiek. Tiesa, A.Valinskas šalia "vilties milijonų" pasitelkė dar ir dešimt Dievo įsakymų. Čia kaip "Nusipelnėme gyventi geriau"... Prisimenate ? Pozityvas suveikė, tačiau rezultatai graudūs.

 

Pernai savivaldos rinkimuose su psichologiškai labai panašiu pozityvu, tik be sceninių šou elementų ėjo į Vilniaus miesto savivaldybės Tarybą Artūro Zuoko sukurtas nepartinis judėjimas "TAIP". Tik jis vietoj loterijos "milijonų" ir "kelio į žvaigždes" žadėjo prozinį 20% šildymo kainos sumažinimą, šešių tūkstančių atlyginimą, savivaldos tarnavimą gyventojams ir net sniego ištirpinimą žiemą... Ką mes turime ? Politinio verslo gudrutis A.Zuokas sugebėjo patenkinti labai skirtingų pagal rinkimų programą V.Uspaskicho darbiečių, Lenkų rinkimų akcijos ir net socdemų interesus. Suregztas patikimas politinis interesų voratinklis sudarius galimybes kiekvienai politinei jėgai veikti savo interesų lauke. Pažadai rinkėjams liko už borto. Šiandien net balsavusieji už A.Zuoko nepartinį judėjimą gali džiaugtis 20% "mažesne" šildymo kaina, "daugiatūkstantiniais" atlyginimais, "išvalytais" nuo sniego kiemais ir gatvėmis ir... pagaliau priartinta seniūnijų vietos savivalda. Bei galiausiai išaugusia iš nepartinio judėjimo "TAIP" A.Zuoko politinė partija. Kaip sekėsi merui igyvendinti savo "TAIP" ?

 

Tik tapęs meru 2011m. gegužės mėn. A.Zuokas organizavo Vilniui priklausančių Vilniaus šilumos tinklų akcijų perleidimą prancūzų firmai - gal Dalkia, o gal ir ne, nes akcijos buvo atiduotos Dalkios pavadinimo firmai, tik jos įstatinis kapitalas buvo vos 37 eurai...

 

Kas dar ? Žalinga miestui sutartis su tos pačios Rubikoninės šeimos įmone City Service dėl mokyklų ir darželių šildymo permokant kasmet apie 10mln. litų liko galioti.

 

Šiuo metu per ekoniminį užvaldymą žengta į politinį įsitvirtinimą. 2012m. sausio 25d. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdyje A.Zuokas su savo politine dauguma skubos tvarka likvidavo šešiolika seniūnijų. Penkios seniūnijos, kaip ir priklauso, buvo paliktos politiniams kompanijonams Lenkų rinkimų akcijai. Jose gyventojų daugumą sudaro LRA simpatikai. Vietoj šešiolikos seniūnijų įsteigiama vienuolika biurų. Skiriamas biuro vedėjas tampa bendruomenės veiklos koordinatoriumi. Koordinatoriui skiriami materialiniai resursai - biurui priklausys socialinės paramos, socialinių išmokų, viešosios tvarkos, miesto tvarkymo specialistai ir t.t. Tai jau ne plikas nuogas seniūnas. Su priskirtais materialiniais ir administraciniais ištekliais biuro vedėjas galės įtakoti bei nukreipti gyventojus - žinok, kas tavo geradariai. Biuro darbuotojai dirbs ne valstybės tarnyboje, bet pagal sutartį. Kada noriu paskiriu, kada noriu - atleidžiu. Dar viena spaudimo priemonė, kad biurai ir juose dirbantys žmonės dirbtų A.Zuoko politinių tikslų labui. Taigi, judėjimas "TAIP" įgyja informacinius propagandinius, o tiesą sakant rinkiminius štabus už mokesčių mokėtojų pinigus. Tik blogai, kad naikinant seniūnijas ir kuriant jų vietoje koordinacinius biurus buvo pažeistas Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas. Šio įstatymo 16str. 2d. 13punktas leidžia savivaldybės Tarybai "sprendimus dėl seniūnijų steigimo, panaikinimo ir jų skaičiaus nustatymo (...) priimti tik įvertinus gyventojų nuomonę". O to nebuvo padaryta. Atvirkščiai - apie 9000 vilniečių raštu reikalavo seniūnijų nenaikintinti.

 

Buvo pažeista Europos vietos savivaldos chartija, numatanti savivaldos decentralizavimą, t.y. seniūnijos turi būti mažesnės, kad būtų girdimas kiekvienas gyventojas. Ir dar. Tarybos nariai yra prisiekę gerbti ir vykdyti LR Konstituciją ir įstatymus (...) susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises bei viešuosius interesus. Balsavusieji už seniūnijų panaikinimą pažeidė duotą priesaiką.

 

Taigi turime pirmą atvejį Vilniuje ir gal Lietuvoje, kuomet politinės partijos rinkimų kampanija bus apmokėta pačių rinkėjų - Vilniaus administracinis (biurų darbuotojai), finansinis (jų atlyginimai) ir materialinis (patalpos, tarnybiniai automobiliai ir kt.) resursas tarnaus vienos politinės partijos judėjimo "TAIP" interesams. Visa tai iš prasiskolinto savivaldybės biudžeto.

 

Europinės demokratijos tikslas ir siekis nuo atstovaujamos demokratijos artėti prie tiesioginės demokratijos ir per tai suteikti piliečiams galimybę tiesiogiai įtakoti valdžią. Po įvykdyto sostinės seniūnijų "reorganizavimo" tokia galimybė įgyja tik politinė partija "TAIP" ir jos vadas, aišku, atitolinant ir net nušalinant piliečius nuo jų įtakos valdžiai.

 

Taigi, tegyvuoja "tiesioginė" demokratija pagal A.Zuoką, kur tik jis vienas geriausiai supranta ir atstovauja vietos savivaldą.

 

Pačios avys ganys kitas avis, kad pamaitintų vilką. To dar nebuvo.

 

Politiniai kompanjonai iš Lenkų rinkimų akcijos gavo penkias seniūnijas. Įdomu kiek ir kurie biurai teks darbiečiams ir kas liks besiblaškantiems socdemams?

 

Pastaba: Kitą dieną po Tarybos posėdžio, kuriame buvo priimtas sprendimas panaikinti seniūnijas, buvo gauta informacija, kad vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje p. Rasa Noreikienė dėl įstatymų pažeidimų sustabdė šio sprendimo vykdymą.

 

Gerbiami vilniečiai, žinokite kokį turime merą ir pagalvokite, ar jis kaip ir priklauso dirba visų vilniečių labui, ar tarnauja atskiroms verslo grupėms (žinome kokioms) ignoruodamas kitus ypač smulkiuosius verslininkus.

 

Užuot naikinęs seniūnijas ir steigdamas vietoj jų tik jam tarnaujančius biurus, meras turėtų kreiptis į LR Seimą, siūlydamas įstatymą, leidžiantį nustatyti tvarką, kad seniūnai būtų neskiriami savivaldybės administracijos direktoriaus, o būtų renkami tiesiogiai gyventojų.

 

Gediminas Rudžionis

 

Partijos Tvarka ir teisingumas

 

Šeškinės skyriaus pirmininkas