Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 02 25
Jubiliejus su ašarom akyse ir tuščiom kišenėm, arba tarnavimo rubikoninei sistemai tąsa

2002 m. po keletos mero Artūro Zuoko (pirmojo) atliktų kanceliarinių politinių manevrų vienintelė vilniečių būstus šildanti miestui priklausanti įmonė SP AB "Vilniaus šilumos tinklai" buvo perduoti komercinei struktūrai "Dalkia". 2002 m. vasario 1 d. , nepaisant Valstybės kontrolės ir Generalinės prokuratūros neigiamo VŠT nuomos sutarties projekto vertinimo (sutartyje buvo nustatyta 20 LR įstatymų pažeidimo atvejų), nuomos sutartis buvo pasirašyta. Daugiau kiap 1,5 milijardų litų vertės VŠT nuoma buvo lydima propagandinio triukšmo - neva tik privatininkas yra geras šeimininkas, jis valdys miesto turtą taip efektyviai ir panaudodamas naujausias technologijas, kurios garantuos šilumos kainos stabilumą (tada mokėjome už 1 kilovatą šilumos maždaug 10 ct - dabar apie 30 ct). Mėginta vilniečiams įteigti, kad VŠT nuomininkas atėjo ne pelno, o vos ne labdaros tikslais... Šiandien graudžius "Dalkia" VŠT valdymo dešimtmečio rezultatus žino visi...

Šilumos kainos stabilumas liko tik popieriuje, žadėtosios investicijos - iš esmės vartotojų sąskaita, o pelnas - tik su "labdaros" vėliava atėjusiai "Dalkia". Kaip ir reikėjo tikėtis ant kreivų įstatymus pažeidžiančių pamatų pastatyti įsipareigojimai ir liko tik tuščiais pažadais.

Per dešimt metų "Dalkia" įsišaknijo ir išsišakojo Rubikono, Icoro, Vilniaus energijos, City Service ir kitomis vilniečius smaugiančiomis ataugomis. Visas šis giliai į miesto ūkį ir vilniečių kišenes suleidęs šaknis verslo kompleksas gyvuoja ir klesti skurdindamas tiek vilniečius, tiek ir miestą. Kasmet dešimtys tūkstančių vartotojų jau neišgali susimokėti plėšikiškų šildymo ir komunalinių paslaugų mokesčių. Skundžiasi negalintis susimokėti šių mokesčių net pasaulinio garso aktorius Regimantas Adomaitis... Nuolatinis daugelio tūkstančio vilniečių bendras 30-40 mln. litų metinis įsiskolinimas už šildymą tapo norma. Žvėriškos kainos už šildymą ir kt. siurbia ir miesto pinigus. Socialinės išmokos ir kompensacijos skurstantiems mokamos iš sostinės savivaldos biudžeto ir tie pinigai, aplenkdami vartotoją, pakliūna tiesiai į "Dalkia" konglomerato "paslaugų" teikėjų kišenes. Tokiu būdu vyksta dvigubas apiplėšinėjimas. Rubikoninei "Dalkia", nuo dabar "Kaimynui", moka ir gyventojai, ir savivaldybė.

Per savo įsiviešpatavimo dešimtmetį Vilniuje nesitenkinta vien užvaldant šilumos ūkį - per dukterines įmones buvo iš esmės paimtas ir miesto ūkis. Kaimyniškai, kaip dabar sakoma, o tada draugiškai sutariant su miesto valdžia rubikoninėse rankelėse atsidūrė net stambūs miesto žemės sklypai.

Dar meraujant A. Zuokui (pirmajam) tai pačiai "Dalkia" rubikoninei sistemai buvo atiduotas apie 600 milijonų litų vertės sklypas neva vilniečių kultūros, sporto ir laisvalaikio komplekso statybai. Dabar ant veltui gauto sklypo stovi gyvenamieji namai su parduodamais butais. To neturėjo būti. Vietoj vilniečių kultūros ir laisvalaikio komplekso pastatytas didžiulis prekybos centras "Ozas" ir privati 10 tūkst. vietų Siemens arena. Beje, Siemens arenos infrastruktūra - privažiavimo keliai, automobilių stovėjimo aikštelės, šaligatviai ir kitkas buvo apmokėta ne iš Siemens savininko, bet iš miesto biudžeto. Aiškinant, kad gerai sutvarkyta aplinka papuoš miestą ir pritrauks lankytojus. Privačiai Siemens infrastruktūrai sutvarkyti buvo skirta berods 22 mln. litų miesto pinigų. Taigi, gal galima tikėtis visiems, kad nuosavo namo kiemas ir visa aplinka bus sutvarkyta už miesto pinigus? Sunkiai paaiškinama daugiamilijoninė parama privačiam verslui. Dar daugiau, miestas įsipareigojo ne kur kitur, o Siemens arenoje apmokėti vykstančias sporto varžybas, koncertus, šventinius renginius ir t. t. Buvo pasirašyta sutartis, kuri iš savivaldos biudžeto išpumpavo daug milijonų Siemens savininkams. Žinant, kad sutartis su Siemens'u tęsiasi vos ne 10 metų, o tų renginių per metus vykdavo dešimtys, ir vienos dienos kaina 64 tūkst. litų, sumos išties įspūdingos. Vilniuje yra daug arenų ir stambių salių, kurių nuoma dienai kainuoja 3-5 tūkst. litų. Deja, savivaldybė jų nemato. Tokia ilgalaikė įbaudžiavinanti sutartis naudotis tik Siemens arena galiojo iki 2011 m. gruodžio 31 d. Pasibaigus jai, atsivėrė galimybė renginius, kuriuose dalyvauja ne dešimt tūkstančių, o tik 3-5 tūkst. žmonių, organizuoti kitose salėse už dešimteriopai mažesnę kainą. Pasirodo, kad ne. Ne tik nesvarsčius sostinės Tarybai, bet ir jai nežinant sostinės savivaldybės administracija pasirašė su Siemens sutartį dar ir 2012 metams. Tiesa, šįkart - tik 6 renginiams per metus, tačiau kiekvienas vėlgi už 64 tūkst. litų! Lyginant su tais milžiniškais milijonais, kuriuos praranda savivaldybė ir gyventojai, "draugaudami" su Dalkia, Icorus, City Service ir kitais, ketvirtis milijono - smulkmena... Smulkmena A. Zuoko (antrojo) valdančiai daugumai, tačiau dideli pinigai vilniečiams. Antra vertus, tai juk ne kieno kito, o vilniečių mokesčių mokėtojų pinigai.

Bendrame Vilniaus miesto ūkį užvaldžiusio rubikoninių pasipelnijimo milijonų fone ketvirtis milijono litų - nedaug. Tik neaišku, ar šie pinigai Simens'ui gyvybiškai būtini, ar tai dar vienas Vilniaus valdančiosios daugumos kompleksinio tarnavimo rubikoninei sistemai ir ištikimybės jos interesams tąsa? O gal tai principo reikalas? Gal vienąkart, tegul ir prieš dešimt metų, pasirašius VŠT nuomos (bendradarbiavimo?) sutartį su "Dalkia" verslo konglomeratu norima (o gal reikia ?) likti nuosekliu bendražygiu nors ir ketvirčio milijono litų mastu? Juk tarus TAIP, netinkama sakyti NE. Dideli užmojai, didelis veiklos mastas, tik gaila, ne vilniečių labui.

O vilniečiai "mini" Dalkia atėjimą ir VŠT nuomos dešimtmetį su ašarom akyse ir tuščiomis kišenėmis... Ar ilgai verkdami tylėsime?

Gediminas Rudžionis, 

Partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos

Šeškinės skyriaus pirmininkas