Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 02 08
R.Paksas. Kaip švediškai bus „otkatas“?

Išgirdęs, kad šią savaitę ministras pirmininkas susiruošė kelionėn į Švedija, nustebau - taip greitai?Mat vizito darbotvarkėje, be dalyvavimo diskusijoje apie pagyvenusių žmonių vargus ir moterų lyderystę, numatytas ir kur kas įdomesnis punktas - susitikimas su skandinavų bankų SEB ir "Swedbank" vadovais. Turbūt jau supratot, ką turiu omenyj? Dar nespėjo atšalti "Snoro" kūnas, ir štai šitoks susitikimas...

 

Bet premjeras teisus: geležį reikia kalti, kol ji karšta. Net ir geri darbai, bėgant laikui, užsimiršta, o čia viskas dar šviežia, dar garuoja, tad tereikia susėsti ir galutinai sudėti taškus.

 

Pabandykim sudėti ir mes.

 

Pardavus didžiausius mūsų šalies bankus švedams, Lietuvos finansų rinkoje įsigalėjo vienos šalies kapitalas. Po to, kai neliko dešimtadalį rinkos aprėpusio "Snoro", tam kapitalui pasidarė dar lengviau. Juolab, kad visas su jo pakasynomis susijusias finansines operacijas vėlgi patikėta atlikti švediško kapitalo bankui. Eilutė iš žiniasklaidos pranešimų: "Valstybės įmonė Indėlių ir investicijų draudimas jau pervedė SEB bankui lėšas, skirtas indėliams išmokėti - iš viso daugiau kaip 3,75 mlrd. litų."

 

Švedais dėtas, aš vien už tai nepagailėčiau mūsų premjerui karališkojo Serafimo ordino.

 

Štai neseniai prie manęs prieina žmogus ir sako: "Klausykit, net jei tas "Snoras" ir prisidirbo ir ten atsirado milijardo dydžio skylė, kodėl valdžia jo negalėjo tiesiog perimti, įdėti tą trūkstamą milijardą ir pastatyti ant kojų? Kam jį reikėjo naikinti, jei mums tai kainuos keliskart daugiau?.."

 

Neturiu net minčių ginti „Snoro" akcininkų ir jo valdytojų, nenorėčiau diskutuoti ir dėl Lietuvos banko ir Vyriausybės veiksmų šioje istorijoje. Tačiau iš tiesų ramybės neduoda viena mintis - ar valstybei ir jos žmonėms nebūtų kainavę pigiau nacionalizuotą banką paversti valstybiniu? Ir ne tik pigiau - prie nedaugelio likusių lietuviško kapitalo bankų tai būtų tapusi papildoma atsvara vis stiprėjančiam švediškų bankų monopoliui.

 

O gal kaip tik toks yra Vyriausybės tikslas - kad tik nebūtų jokios atsvaros. Gal šio banko iš viso ir neturėjo likti - nei „Snoro", nei jokiu kitu pavadinimu? Gal ir kitų ne švediško kapitalo bankų neturi būti?

 

Negi mūsų premjeras būtų pamiršęs, kad Lietuvoje dar užsiliko ir keli lietuviško kapitalo bankai. Keista, jie vis dar alsuoja, tačiau prasukti milijardines sumas su vyriausybės pagalba ir iš to turėti apčiuopiamą naudą - ne jų nosiai. Mūsų vyriausybė dirba tik su rimtais užsienio partneriais, ir, kaip matome, dirba su užmoju.

 

Ir atrodo, kad tai nuosekli šios valdžios politika. Jau pusantrų metų vyriausybės stalčiuose trūnija Seime „tvarkiečių" įregistruotas fizinių asmenų bankroto įstatymo projektas. Kodėl trūnija? Todėl, kad, jį priėmus, bankams gerokai sumažės galimybės spausti savo prasiskolinusius kreditorius.

 

Taip šaukiant apie vieną monopolistą šilumos ūkyje, mūsų akyse gimsta kitas. Ir jo pribuvėja - dabartinė Vyriausybė ir jos premjeras.

 

Taigi, pasišnekėti Švedijoje tikrai yra apie ką.

 

Tik štai kokia problema: kiek bevarčiau žodynus, taip ir nepavyko aptikti, kaip švediškai bus "otkatas". Gal jų leksikone šios sąvokos nėra?