Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Sausio 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 30123456 
 78910111213 
 14151617181920 
 21222324252627 
 28293031123 
Naujienos
 
2012 05 09
Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pritarė Dailio Barakausko pasiūlymui apsaugoti sodininkų bendrijas nuo GMO

Gegužės 9 dieną Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pritarė Dailio Barakausko pateiktam pasiūlymui, kuriuo sodininkų bendrijos būtų apsaugotos nuo nepageidaujamo GMO plitimo.

„Sodininkų bendrijų pirmininkai bei atstovai ne kartą yra išreiškę nuogąstavimą dėl galimo genetiškai modifikuotų organizmų ir kultūrų plitimo, jei sodininkų bendrijų teritorijose ar šalia jų būtų pradėti auginti genetiškai modifikuoti organizmai (GMO)", - sakė Dailis Barakauskas. „Sodininkai savo žemėje, kuri prilyginama žemės ūkio paskirties žemei, augina daržoves, gėles, bites savo poreikiams ir yra suinteresuoti, kad jos augtų ekologiškos.

Todėl inicijavau pataisas, draudžiančias šiose teritorijose bei 5 km atstumu nuo jų auginti GMO."5 km atstumas grindžiamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės bei kiti vabzdžiai ieškodami medingų plotų gali nuskristi pirmyn atgal iki 7 km ir tokiu būdu pernešti GMO turinčių kultūrų žiedadulkes . Taip pat reikia atsižvelgti, ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali išplisti - pvz. vėjui pernešant rapsų žiedadulkes. Naujai sukurtas stiprus ir atsparus genetiškai modifikuotas augalas gali užvaldyti ir keisti natūraliai besidauginančius augalus ir pažeisti nusistovėjusią ekosistemą.Seimo narys Dailis Barakauskas teigia, kad kol tiek Lietuvoje, tiek Europoje nėra vieningos nuomonės ir neginčitinų tyrimų, dėl GMO poveikio žmonių sveikatai ir natūraliai gamtai, būtina taikyti atsargumo principą, siekiant išvengti negrįžtamųjų arba tik sunkiai sugrąžinamų procesų.

Europos Komisija 2010 m. liepos 13 d. komunikate Dėl valstybių narių laisvės spręsti dėl Genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo pripažino, jog valstybės narės turi turėti daugiau laisvės apsisprendžiant dėl genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo savo šalyse.Sutarties dėl ES veikimo 36 straipsnis taip pat numato galimybę valstybėms narėms taikyti tam tikrus apribojimus, „jei jie yra pateisinami visuomenės dorovės, viešosios tvarkos arba visuomenės saugumo, žmonių, gyvūnų ar augalų sveikatos bei gyvybės apsaugos, nacionalinių meno, istorijos ar archeologijos vertybių apsaugos bei pramoninės ir komercinės nuosavybės apsaugos sumetimais".