Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 05 14
Rolandas Paksas: „Senosios atominės uždarymo naštą Lietuvai, panašu, teks nešti vienai“
Europos Sąjunga, numačiusi Ignalinos atominės elektrinės uždarymui gerokai mažiau lėšų, negu jų reikia, ir toliau siekia Lietuvą palikti vieną akistatoje su šia elektrine ir jos uždarymo problemomis. Taip sako Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas Paksas.

„Europos Parlamente šiuo metu komitetuose svarstomi pasiūlymai dėl rezoliucijos, kuria bus tvirtinama Audito Rūmų specialioji ataskaita dėl finansinės paramos atominių elektrinių Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje eksploatavimo nutraukimui. Šios rezoliucijos projekte matyti ne itin palankūs Lietuvai dalykai. Gali atsitikti taip, kad po keleto metų atominės elektrinės uždarymo našta bus perkelta tik ant Lietuvos pečių", - kalbėjo politikas. R. Paksas atkreipė dėmesį, kad rezoliucijos projekto autoriai siekia įtvirtinti nuostatą, kad galutinė atsakomybė už saugų atominių elektrinių uždarymą tenka valstybei narei, kurioje yra atitinkama atominė elektrinė. „Tai siūloma, nepaisant to, kad finansavimas jos uždarymui nėra tinkamas. Tačiau didžiausią pavojų kelia tai, kad tolimesniam uždarymo etapui įgyvendinti Lietuvai teks mažiausiai pusę milijardo litų surasti pačiai, o tolesnis uždarymo finansavimas ES lėšomis po 2017 metų, ko gero, bus nutrauktas", - nuogąstavo R. Paksas. ES pripažįsta, kad tinkamam trijų atominių elektrinių uždarymo finansavimui Lietuvoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje trūksta maždaug 2,5 milijardo eurų. Lietuvai numatoma skirti tik 220 milijonų eurų, nors uždarymui reikia dar 1,350 milijardo eurų. Tad daugiau kaip 1,1 milijardo eurų Lietuvai teks surasti pačiai.

„Apmaudu, kad rezoliucijos projekte siūloma ne ieškoti deramo finansavimo, bet dairomasi įvairių būdų ir prielaidų, kaip tą finansavimą sumažinti arba jį sustabdyti. Tačiau pamirštama, kad Lietuvos įsipareigojimas visiškai uždaryti atominę yra iki 2029 metų. ES prie to uždarymo yra įsipareigojusi adekvačiai prisidėti savo lėšomis. Būtent dėl to aš siūlau, kad pakankamos lėšos šiame etape būtų skiriamos bent iki 2020 metų", - sako savo pasiūlymus rezoliucijos projektui pateikęs Europos Parlamento narys. Politikas atkreipė dėmesį, kad Bulgarijos atominės elektrinės uždarymui finansavimas siūlomas būtent iki šios datos ir mano, kad šiuo atveju ES turėtų laikytis vienodų principų dėl uždaromų atominių elektrinių visose šalyse. „Noriu atkreipti dėmesį ir dar į vieną dalyką: ES pripažino, kad Lietuva įvykdė stojimo sutarties sąlygas ir uždarė atominę elektrinę. Būtų gražu, kad iš savo pusės susitarimus įvykdytų ir kita sutarties šalis", - kalbėjo R. Paksas.

Parlamentaras sako, kad siūloma naujo uždarymo etapo projekto finansavimo peržiūros data 2015 metais taip pat yra pernelyg ankstyva. „Naujas projekto etapas prasideda tik 2014 metais, praėjus tik metams nuo jo pradžios vertinti projekto įgyvendinimą yra per anksti. Aš siūlyčiau tai daryti 2017 metais, projektui jau įpusėjus", - sakė R. Paksas.