Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 08 08
Juozas Imbrasas: „Sukčiai rūpesčius kelia, o bizūno nesulaukia“

Naujų technologinių ryšio priemonių galimybes sumaniai išnaudojantys sukčiai jau seniai siautėja apgaudinėdami žmones ir išviliodami iš jų dideles pinigų sumas. Tokie nusikaltimai fiksuojami daugelyje šalių, o bene daugiausia apgavysčių įvykdoma, pasinaudojant mobiliojo ryšio išankstinio apmokėjimo SIM kortelėmis, kurias įsigyti ne vienoje Europos Sąjungos valstybėje, tarp jų ir Lietuvoje, galima nepateikiant jokių asmens tapatybę įrodančių dokumentų. Tačiau taip yra ne visoje bendrijoje.

 

Europarlamentaras Juozas IMBRASAS kreipėsi į Europos Komisiją, pateikdamas su šia problema susijusius klausimus ir siūlydamas ją spręsti visos Europos Sąjungos mastu. Istorijos apie žmones, nukentėjusius nuo vadinamųjų telefoninių sukčių, Lietuvoje tapo kone kasdienybe. Tačiau jomis domėtis, regis, būna lemta policininkams, o ne politikams. Kas paskatino Jus atkreipti dėmesį į šią problemą? Telefoninių sukčių įvykdomi nusikaltimai pasiekė tokį lygį, kai vien policijos pastangų jam pažaboti nebeužtenka. Lietuvoje tokio pobūdžio apgavystės prasidėjo daugiau kaip prieš 10 metų. Panašūs nusikaltimai užfiksuoti Vengrijoje, Lenkijoje, Estijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Akivaizdu, kad problema įgauna vis didesnį mastą ir, mano įsitikinimu, būtina priimti visus įmanomus sprendimus, kurie leistų užkirsti kelius jos plitimui. Tų sprendimų paieška yra ir politikų, ir kitų atsakingų institucijų reikalas. Ar tokių sprendimų nusiteikusi ieškoti Europos Komisija, atsakiusi į Jūsų pateiktus klausimus? Komisija pažadėjo reguliariai svarstyti šį klausimą, tačiau, panašu, kad imtis konkrečių plataus masto priemonių artimiausiu metu ji nenusiteikusi. Kokios, Jūsų manymu, tos priemonės galėtų būti? Vienas iš kelių - nustatyti griežtesnę mobiliojo ryšio vartotojų apskaitą, įteisinant privalomą išankstinio mokėjimo SIM kortelių registraciją.

Teisėsaugos specialistų vertinimu, tai būtų efektyvi prevencinė priemonė, užkertant kelią telefoninių sukčių siautėjimui. Keliose Europos Sąjungos valstybėse - Danijoje, Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje, Slovakijoje ir Bulgarijoje - tai padaryta jau prieš keletą metų. Kreipdamasis į Europos Komisiją, aš prašiau įvertinti šių šalių patirtį ir galimybę imtis panašių kovos su telefoniniais sukčiais priemonių visoje bendrijoje. Esu įsitikinęs, kad privaloma SIM kortelių registracija duotų kur kas geresnį efektą, jeigu ji būtų įteisinta visoje Europos Sąjungoje. Tokiu atveju būtų gerokai sumažinta galimybė nusikalstamais tikslais naudoti kitoje šalyje įsigytą SIM kortelę. Vienas iš mano klausimų Komisijai ir buvo, ar ji ketina formuoti bendrą politiką šiuo klausimu, priimant reglamentą ar direktyvą, kaip bendrąjį teisės aktą, kurį būtų privaloma vykdyti visose valstybėse narėse? Atsiųstame atsakyme teigiama, kad Komisija laukia duomenų iš SIM kortelių registraciją įteisinusių bendrijos narių. Šie duomenys turėtų tapti faktinės ir potencialios naudos įrodymais, kurių neturėdama Komisija kol kas nemato būtinybės parengti bendrą ES lygmens priemonę baudžiamiesiems tyrimams ir sklandžiam vidaus rinkos veikimui pagerinti. Tokia pozicija mane gerokai nustebino. Viena vertus, atsižvelgiant į telefoninių apgavysčių plitimo tendencijas, tuos duomenis jau seniai buvo galima surinkti ir apibendrinti. Kita vertus, ir jų neturint, situacija yra pakankamai iškalbinga.

Dar 2006 metais Europos parlamento ir Tarybos priimtoje Duomenų saugojimo direktyvoje bendrijos narėms buvo numatytas reikalavimas nuo 6 mėnesių iki 2 metų saugoti srauto ir vietos nustatymo duomenis nusikaltimų tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo tikslu. Visuotinai pripažįstama ir Komisijos taikymo bei vertinimo ataskaitoje tvirtinama, kad šis reikalavimas yra veiksminga Europos Sąjungos teisinės sistemos ir teisėsaugos priemonė. Tačiau tuo pat metu toliau laiminamas anoniminių ryšio priemonių naudojimas, mažinant nusikaltimų prevencijos ir jų išaiškinimo galimybę. Nors policijos pareigūnai vienareikšmiai tvirtina, kad privaloma išankstinio mokėjimo SIM kortelių registracija padėtų išaiškinti sukčius, o ir patys mobiliojo ryšio operatoriai tokiai registracijai nesipriešina. Tačiau priešinasi žmogaus teisių gynėjai, tvirtindami, kad tokia tvarka pažeistų asmens teisę į privatumą? Viena iš svarbiausių žmogaus teisių yra jo saugumas.

Ir jai užtikrinti turi būti naudojamos visos priemonės. Kodėl daugybė mobiliojo, elektroninio ir kitokio ryšio naudotojų, sudariusių sutartis su paslaugų teikėjais ir pateikusių visus asmens duomenis, neįžvelgia privatumo pažeidimo, o pradėjus registruoti SIM korteles, jis staiga atsirastų? Ten, kur pažeidžiamas žmogaus saugumas, nuolaidžiavimo ir sprendimų atidėliojimo neturi būti. Užtenka dejuoti, kiek daug problemų kelia sukčiai - metas paimti jiems bizūną.