Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 11 29
Rolandas Paksas: „Kuo ilgiau biudžetas kabo ore, tuo sunkiau vaikščioti žeme“

Nežinia - labiausiai kankinanti būsena. Bet su ja priverstos taikstytis Europos Sąjungos valstybės, žlugus jų vadovų pastangoms susitarti dėl ilgalaikio 2014-2020 metų bendrijos biudžeto.

 

Ši finansinė programa buvo ir vienas svarbiausių klausimų, svarstytų praėjusią savaitę vykusioje Europos Parlemento plenarinėje sesijoje. Diskusijoje dalyvavęs europarlamentaras iš Lietuvos Rolandas Paksas akcentavo du mūsų šaliai aktualiausius klausimus: dėl IAE uždarymo ir tiesioginių išmokų suvienodinimo žemdirbiams. Kai vyko parlamento posėdis Strasbūre, Baltijos žemdirbiai, susirinkę į mitingą Briuselyje, sakė, kad gana tyčiotis, gana laikyti mus kvailiais skiriant mums gerokai mažesnes išmokas. „Kiek tai gali tęstis?" - klausė R.Paksas. Jis kvietė europarlamentarus vieną kartą nustoti rezoliucijose deklaruoti siekius užtikrinti vienodas konkurencines sąlygas, bet pagaliau imti ir tas sąlygas padaryti vienodomis. Politikas vylėsi, kad Lietuvai pavyks pasiekti, jog nuo 2015 metų išmokos būtų suvienodintos. „Kaip, beje, buvo pavykę pasiekti ir šiokios tokios pažangos derybose dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymui skirto finansavimo.

Kaip žinote, Lietuva įsipareigojo uždaryti atominę elektrinę ir tai padarė. Europos Sąjunga įsipareigojo finansuoti jos uždarymą, bet to iki galo nepadarė. Iki trečiadienio vyravo nuostata Ignalinos atominės elektrinės uždarymui iki 2017 m. skirti tris kartus mažiau lėšų negu reikia, o tolesnio uždarymo, kuris gali trukti mažiausiai iki 2029 m., nebefinansuoti", - teigė R.Paksas. Kalbėdamas Europos Parlamente jis pabrėžė, kad tai akivaizdus atsitraukimas nuo Stojimo sutarties ir jos 4 protokole numatytos nuostatos bei pažymėjo, kad teisine prasme tai gali būti vertinama kaip Stojimo sutarties pažeidimas. Po diskusijų parlamente ir pirmos dienos derybų Vadovų taryboje buvo pasklidusi žinia, kad vietoje 210 milijonų Ignalinos uždarymui iki 2020 metų ketinama skirti 400 milijonų eurų. Žlugus Vadovų tarybos susitarimui, siūlymas pakibo ore. „Tačiau aš norėčiau akcentuoti, kad ES skiriamų lėšų IAE uždaryti negalima traktuoti kaip bendrijos finansinės paramos Lietuvai ir nereikėtų jų sieti su parama iš struktūrinių fondų ar ES daugiamete finansine parama.

Atominės uždarymo finansavimas yra išskirtinis ES įsipareigojimas pagal Stojimo sutarties 4 protokolą ir be sutarties pakeitimo negali būti koreguojamas", - įsitikinęs R.Paksas. Anot jo, žlugusios ES vadovų derybos dėl ilgalaikio biudžeto komplikuoja ir taip sudėtingą bendrijos padėtį, apie ką byloja ir siūlymai pirmą kartą istorijoje mažinti sąjungos biudžetą. Nors daugelis Europos Parlamento narių tam nepritaria, pasisakydami už lankstų ir pakankamą biudžetą, kuris padėtų atgaivinti ekonomiką. „Finansinė perspektyva negali būti grindžiama vien tik elementariais aritmetiniais skaičiavimais, susivedančiais į tai, kiek kas duoda ir kiek kas gauna. Tai ne tas principas, kuriuo turėtų būti grindžiama Europos Sąjungos perspektyva. Šalių donorių įnašai nemaža dalimi sugrįžta į jų pačių biudžetus per ekonominius santykius su paramą gaunančiomis neturtingomis narėmis. O ilgai trunkančios ir iki šiol bevaisės diskusijos tik didina nepasitikėjimą ir apsunkina tiek kasdienių, tiek strateginių sprendimų paėmimą. Ir kuo ilgiau nepasiekti susitarimai dėl biudžeto kabos ore, tuo sunkiau bus vaikščioti žeme", - sakė R.Paksas.