Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 11 23
Juozas Imbrasas: „Klimato kaita ar energetinis skurdas. Lemtingas pasirinkimas?“

Bandydami apsisaugoti nuo klimato atšilimo pasmerkiame save energetiniam nuskurdinimui. Ar tai tikrai teisingas ir atsakingas požiūris? Ar klimato kaita - žmogaus veiklos pasekmė, ar natūralus gamtoje vykstantis procesas? Ar Europos Sąjunga pajėgi įtakoti globalius procesus bendrijos narėms keldama vis didesnius reikalavimus dėl taršos mažinimo, kai tuo tarpu didžiausios industrinės pasaulio valstybės, nebūdamos ES narėmis, išlieka didžiausiomis aplinkos teršėjomis?

 

Atsakymų į šiuos bei kitus su klimato ir energetikos problemomis susijusius klausimus ieškojo Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" nariai Lenkijos mieste Katovicuose vykusioje išvažiuojamojoje sesijoje.

 

„Sesijoje daugiausia dėmesio skirta augančių energijos kaštų ir tam įtaką darančių griežtėjančių aplinkosauginių reikalavimų problemoms aptarti. Lenkams, kurie didžiąją dalį elektros energijos gamina iš taršaus kuro - akmens anglies - didelį nerimą kelia Europos Sąjungos Trečiasis energetikos paketas. Lenkijoje jis vertinamas labai prieštaringai, nuogąstaujant, kad šio paketo reikalavimų įgyvendinimas gali turėti labai neigiamų pasekmių ne tik Lenkijos, bet ir visos Europos Sąjungos ekonomikai", - sakė sesijos darbe dalyvavęs frakcijos „Laisvės ir demokratijos" Europa Lietuvos delegacijos narys Juozas Imbrasas. Lenkijos ekspertai atliko ne vieną studiją ir, remdamiesi jose pateikiamais skaičiavimais, skambina pavojaus varpais, perspėdami apie iššūkius, kurie neišvengiamai laukia Lenkijos ekonomikos dėl paketo reikalavimų.

Atsižvelgdama į tai, EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" Lenkijos delegacija siekia pasinaudoti Europos piliečių iniciatyvos teise, kad būtų stabdomas šio paketo įgyvendinimas. Lenkijos atstovai frakcijoje įsitikinę, kad sprendimo teisė dėl Energetikos paketo įgyvendinimo turi būti atiduota piliečiams, kurie turėtų patys pasirinkti tolesnį kelią. Tokia iniciatyva jau užregistruota Europos Komisijoje ir pradedami rinkti jai pritariančių žmonių parašai. „Sesijos metu Lenkijos energetikos ekspertai pateikė daugybę argumentų, pagrindžiančių jų nuogąstavimus dėl iššūkių šalies ekonomikai, pradėjus įgyvendinti paketo reikalavimus", - sakė J.Imbrasas. Jis pastebėjo, kad Lietuva trečiąjį ES energetikos paketą pradėjo įgyvendinti pati pirmoji iš visų Baltijos šalių ir pasirinko patį griežčiausią jo įgyvendinimo modelį. Tai pirmiausia buvo politinis pasirinkimas, grįstas energetinės nepriklausomybės siekiu, nors mūsų šalies ekonomistai jį taip pat vertino labai prieštaringai, prognozuodami itin dideles dujų kainas. Kaip rodo gyvenimas, jie neapsiriko. Lenkai, vertindami Energetikos paketo reikalavimus, remiasi ne prognozėmis, o skaičiavimais ir tvirtina, jog jo reikalavimų įgyvendinimas mažins visos Europos Sąjungos konkurencingumą pasaulio rinkoje, kurį vėliau susigrąžinti bus labai sunku. Labiausia dėl to nukentėtų popieriaus, medžio pramonė ir kitos energiją intensyviai naudojančios pramonės šakos.

Brangstant energijos ištekliams namų ūkiai būtų priversti jiems skirti vis didesnę savo pajamų dalį. Skaičiuojama, kad tam gali tekti skirti iki 15 proc. namų ūkio pajamų. Tai gerokai viršytų vadinamąją energetinio skurdo ribą, kuri pasiekiama, kai namų ūkio išlaidos energijai sudaro 10 proc. pajamų. Šiuo metu Europos Sąjungos vidurkis energijai yra 6 proc. namų ūkio pajamų. Lenkai nuogąstauja, kad dėl Energetikos paketo įgyvendinimo bendrasis jų šalies vidaus produktas gali sumažėti 50 proc., žmonės bus stumiami į skurdą, o intensyviai energiją vartojantis verslas - į bankrotą. Sesijos metu vykusiose diskusijose daug dėmesio buvo skirta alternatyviai energetikai ir negailestingai pliektos pastaruoju metu labai madingos bei populiarios aplinkosauginės idėjos. Kai kurie pranešėjai net siūlė atsisakyti subsidijų atsinaujinančiai energijai remti, sustabdyti vėjo jėgainių, paremtų valstybės subsidijomis, statybą, ištirti skalūninių dujų potencialą,vystyti dujų gavybos pajėgumus, pagrįsti energijos strategiją dujomis, branduoline energetika ir anglimi.

Nevengta ir kontraversiškų klausimų apie tai, ar globalinis atšilimas yra vien tik neigiamas dalykas - juk dėl to daug žemės ūkio šiaurės regionų taptų derlingais ir vaisingais. O ar anglies dioksidas tikrai labai kenksmingas, jei žmonių gyvenimo trukmė gerokai pailgėjo, palyginus su tais laikais, kai CO2 buvo mažiau? „Frakcijos sesijoje nagrinėti labai aktualūs klausimai, nevengta aštrių pasisakymų bei akcentuota, kad kalbant apie globalius dalykus, nevalia pamiršti konkretaus žmogaus ir spekuliuoti žmonijos išlikimo temomis, negalvojant apie elementarų žmogaus išgyvenimą", - pastebėjo europarlamentaras J.Imbrasas.