Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 11 03
Rolandas Paksas: „Lietuva verčiama (ne)uždaromos elektrinės įkaite“

Ignalinos atominė elektrinė (IAE) tampa vis labiau besiveržiančia kilpa ant Lietuvos kaklo. Ligšioliniai Europos Sąjungos institucijų užmojai drastiškai sumažinti finansavimą Ignalinos atominės elektrinės uždarymui nublanko prieš Europos Parlamento (EP) delegacijos siūlymą sustabdyti jėgainės uždarymo finansavimą, jei nebus išspręsti nesutarimai tarp elektrinės administracijos ir generalinio rangovo „Nukem Technologies".

 

Tai - ne tik neteisinga Lietuvos atžvilgiu, bet ir neatsakinga, galvojant apie atominį saugumą. Finansavimo sustabdymas taptų ne tik didele papildoma finansine našta Lietuvai, bet ir sukurtų atominio nesaugumo grėsmę. Žinoma, ne mažiau neatsakinga yra tokiu būdu versti Lietuvą nusileisti „Nukem Technologies", pagaminusiam kone dvigubai didesnius nei nebuvo numatyta ir techninio projekto reikalavimų neatitinkančius konteinerius, dėl kurių patikimumo kyla pagrįstos abejonės. Lietuvos reikalavimas, kad branduoliniam kuro saugojimui skirta įranga būtų sertifikuota ir saugi, yra teisėtas bei pagrįstas. Ir tas reikalavimas yra svarbus ne vienai Lietuvai, bet visam regionui, nes atominis saugumas niekada neapsiriboja viena valstybe. IAE uždarymas nuo pat pradžių nebuvo ir nėra sklandus procesas. Tai neabejotinai susiję ir su patirties, ir su atsakomybės stoka. Ir ne tik Lietuva dėl to turėtų muštis į krūtinę.

Ataskaitą apie ES finansinės paramos jėgainės uždarymui panaudojimą pateikę Europos Audito rūmai pripažino, kad Europos Komisijai prieš nustatant finansavimo planą, nebuvo atliktas išsamus išankstinis vertinimas, nebuvo nustatytos bendros reikalingos išlaidos ir nustatyta prioritetų svarba, ES įnašo dydis bei paramos teikimo laiko apribojimai. Beje, kaip pažymi auditoriai, galutinė atsakomybė už ES lėšų naudojimą, tenka Europos Komisijai. Tačiau turime pripažinti, kad dabartinė šalies Vyriausybė neišnaudojo visų galimybių išspręsti daugiau kaip dvejus metus besitęsiantį ginčą, dėl kurio šiandien Lietuvai gresia ES finansavimo sustabdymas. Tik 2011 metais buvo sudaryta derybų grupę, kuri, deja, nieko nenuveikė. Šiemet, spalio viduryje, buvo nuspręsta darbo grupę papildyti ir pratęsti jos veiklą, tačiau jokių konkrečių žingsnių taip ir nepadaryta.

Šie faktai aiškiai parodo atmestiną atsakingų valdžios institucijų požiūrį į labai rimtą problemą. Neilgai trukus Europos Parlamente bus svarstomas Europos Komisijos parengtas Tarybos reglamentas dėl Sąjungos paramos Bulgarijos, Lietuvos ir Slovakijos branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programoms. Jame numatoma Ignalinos atominės elektrinės uždarymui iki 2017 metų skirti 229 milijonus eurų ir toliau uždarymo, kuris gali trukti mažiausiai iki 2029 metų, nefinansuoti. Norėčiau pabrėžti, kad tai akivaizdus atsitraukimas nuo Stojimo sutarties ir jos 4 protokole numatytos nuostatos, kad ES adekvačiai prisideda prie Ignalinos atominės elektrinės uždarymo. Tad EP Biudžeto kontrolės komiteto pasiūlymas dėl finansavimo nutraukimo ir jo sustabdymo teisine prasme gali būti vertintinas kaip Stojimo sutarties pažeidimas. Ir jei toks sprendimas bus priimtas, Lietuvos valstybė bus priversta dėl minėto pažeidimo gintis teisme.