Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2012 12 05
Rolandas Paksas: „Alternatyvos gamtinėms dujoms – amžinieji „už“ ir „prieš““

Skalūno dujos, kaip vis brangstančių gamtinių dujų alternatyva, neduoda ramybės daugeliui valstybių. Daugiau kaip dešimtmetį skalūno dujas išgaunančių Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu pasiryžusios sekti ir kai kurios Europos Sąjungos narės.

 

Vienus didžiausių užmojų šioje srityje turi mūsų kaimynė Lenkija, kurios atstovai aktyviai gynė skalūno dujų gavybos privalumus lapkričio pabaigoje vykusioje Europos Parlamento sesijoje. Joje buvo balsuojama dėl dviejų rezoliucijų, kuriose nekvestionuojama šalių narių teisė vykdyti skalūno dujų žvalgybą ir gavybą, tačiau pabrėžiama būtinybė laikytis griežtų aplinkosauginių reikalavimų.

Pasisakydamas Europos Parlamente vykusiose diskusijose parlamentaras iš Lietuvos, EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" Lietuvos delegacijos vadovas Rolandas Paksas akcentavo, kad informacija apie skalūninių dujų gamybą yra prieštaringa, jų gavybos poveikis per mažai ištirtas visuomenės sveikatai ir gali kelti pavojų ne tik dabarties, bet ir ateities kartoms. Parlamentaras pabrėžė, jog kol nėra tvirto įsitikinimo, kad ši technologija pakankamai saugi ir nesukels itin didelių ir skausmingų ekologinių nelaimių, susijusių su geriamojo vandens chemine tarša, nuotekų valymu, seisminiu poveikiu ir galimu šiltnamio efektą sukeliančių teršalų išmetimu, kalbėti apie tokių dujų gavybą Europoje nėra jokio pagrindo.

„Noriu pabrėžti, kad prieš pradedant netgi ir skalūnų dujų žvalgybą bei jų gavybą būtina visapusiškai įvertinti, kokį poveikį tai turės ne tik gamtai, bet ir žmonių sveikatai. Taip pat būtina užtikrinti visoje bendrijoje sąžiningas ir vienodas veiklos sąlygas bei griežtą ES saugos ir aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų įgyvendinimą", - kalbėjo R. Paksas. Politikas taip pat siūlė ieškoti daugiau galimybių skalūnines dujas išgauti nenaudojant cheminių medžiagų ir taikyti tokias technologijas, kurios iki minimumo sumažintų galimą neigiamą poveikį aplinkai. Kol kas niekas tiksliai nežino, kokie skalūno dujų kiekiai galėtų būti išgaunami Europoje ir artimiausiu metu tyrimų, kurie leistų tai išsiaiškinti, bendrijos lygiu atlikti neplanuojama.

Tai palikta nacionalinių vyriausybių žiniai bei atsakomybei. Kai kurios bendrijos šalys - Lenkija, Austrija, Vokietija, Nyderlandai, Švedija ir Jungtinė Karalystė - leido pradėti skalūnų dujų žvalgybą ir planuoja jų išgavimą. Ši idėja nėra svetima ir Lietuvai, jos politikams nuolat kalbant apie energetinę nepriklausomybę. Galimybė užtikrinti didesnį energetinį nepriklausomumą nuo importuojamų dujų dažniausiai yra įvardijama kaip vienas didžiausių skalūno dujų gavybos privalumų. Tai neabejotinai yra svarbi priežastis Europos Sąjungai, per metus sunaudojančiai daugiau 520 milijardų kubinių metrų dujų, iš kurių apie 60 procentų yra importuojama iš trečiųjų šalių. Skaičiuojama, kad jau netolimoje ateityje importuojamų dujų kiekis pasieks 80 procentų. Todėl alternatyvių šaltinių paieška taps vis aktualesnė ir jų panaudojimu suinteresuotoms verslo struktūroms surasti argumentų, tikėtina, bus vis lengviau.