Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Sausio 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 30123456 
 78910111213 
 14151617181920 
 21222324252627 
 28293031123 
Naujienos
 
2010 07 14
J. Imbrasas: „Europos Komisijai metas ieškoti alternatyvų pasiūlymams ilginti pensinį amžių“

Europos vyriausybėms tik prabilus apie ketinimus ilginti pensinį amžių, įvairiose šalyse nuvilnijo protesto mitingai ir streikai. Europos valstybių visuomenė, kaip ir Lietuvos žmonės, valdžios ketinimus ilginti dienas ir metus vertina neigiamai. Tačiau Europos komisijos pateiktoje ataskaitoje šis žingsnis nurodytas kaip neišvengiamas. Apie šią ir kitas problemas - interviu su Europos Parlamento nariu, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininko pavaduotoju Juozu Imbrasu.

Šalyje visai neseniai žlugo vyriausybės ketinimai pensinį amžių pailginti iki 65- erių metų, o iš praėjusią savaitę Strasbūre vykusios Europos Parlamento sesijos Lietuvą pasiekė žinia apie siūlymą visoje Europos Sąjungoje ilginti pensinį amžių iki 70 metų. Kaip į šią žinią reagavo Europos Parlamentas ir Jūs asmeniškai?

Siūlymas visoje bendrijoje ilginti pensinį amžių iki 70 metų nuskambėjo Europos Komisijos pateiktoje ataskaitoje. Šis dokumentas buvo pristatytas kaip skirtas pradėti diskusiją. Tačiau diskusija dėl pensinio amžiaus ilginimo daugelyje Europos sąjungos valstybių jau yra prasidėjusi gerokai anksčiau ir vyksta audringai bei skausmingai.

Į mėginimus ilginti pensinį amžių aršiai reaguoja beveik visų šalių, kuriose buvo bandoma tą daryti, piliečiai. Štai pavyzdžiui Prancūzijoje ketinimai pailginti pensinį amžių nuo 60 iki 62 metų, iššaukė masinius protestus. Į žmonių argumentus privalo įsiklausyti ne tik pavienių šalių vyriausybės, bet ir bendrą Europos Sąjungos socialinę politiką formuojančios institucijos.

Mėginimais bloginti žmogaus gyvenimo kokybę, ekonomikos išgelbėti nepavyks. Europos Komisija, siūlanti didinti pensinį amžių, viliasi, kad taip pavyks išgelbėti tuštėjančius pensijų fondus. Tačiau negirdi ekspertų perspėjimų, jog vien tik pensinio amžiaus ilginimas problemos neišspręs. Kaip ir kur dirbs žmogus, jeigu nebus sukurta pakankamai darbo vietų? Kita vertus, ne kiekvieną darbą, kurį gali dirbti trisdešimtmetis taip pat sėkmingai gali dirbti ir šešiasdešimtmetis.

Pagyvenusių žmonių skaičiaus didėjimas - aktuali socialinė problema visoje Europoje. Tačiau bandymas priversti žmones ilgiau dirbti tikrai nėra geriausias jos sprendimo būdas.

Aš asmeniškai esu prieš visuotinį pensinio amžiaus ilginimą ir jeigu ateityje tai numatanti direktyva būtų pateikta svarstymui, tikrai balsuočiau prieš. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvos valdžios mėginimas pailginti pensinį amžių, žlugo. Tokie sprendimai turi būti priimami, įvertinant visas aplinkybes ir realią situaciją, o ne bandant desperatiškai lopyti „Sodros" biudžetą ir kamšyti kitas mokestines spragas.

Tačiau raginimai visoms Europos Sąjungos šalims ilginti pensinį amžių, pasigirsta nebe pirmą kartą. O šios idėjos šalininkai mūsų šalyje nepamiršta priminti, kad lietuviai - vieni jauniausių pensininkų visoje Europos Sąjungoje?

Bet jie nutyli, kad lietuviai ir gyvena gerokai trumpiau, o kol pajėgia, dirba gerokai sunkiau. Lietuviai vidutiniškai gyvena beveik 10 metų trumpiau nei Vakarų Europos šalių žmonės. Jeigu Lietuvos vyrų amžiaus vidurkis tesiekia kiek daugiau kaip 66 metus, tai labai nesunku suskaičiuoti, kiek laiko pensiją gaus 65-erių, kaip buvo siūloma, į ją išėjęs vyras. O jeigu amžiaus riba būtų nukelta iki 70-ies metų, kaip siūlo Europos Komisija, tai statistiškai Lietuvos vyrai į pensiją net nepretenduotų.

Be to daugelyje ES valstybių pensija siekia apie 70 procentų buvusios algos. Lietuvoje - netraukia nė iki 50 procentų.

Galop netgi ilginti pensinį amžių daugelyje šalių siūloma labai palaipsniui. Pavyzdžiui, Vokietijoje pensinis amžius ilginamas 2 metais ir tą padaryti numatyta iki 2029-ųjų. O Lietuvoje viską užsimota padaryti per 5 metus vyrams, per 10 - moterims.

Ar šią savaitę pasigirdęs Europos komisijos siūlymas ilginti pensinį amžių iki 70 metų gali tapti privalomu visoms Europos Sąjungos narėms, tarp jų ir Lietuvai?

Europos komisijos ataskaitoje nurodoma, kad ilginti pensinį amžių reikėtų visoms bloko narėms. Tiesa, yra numatyta išlyga, kad kiekviena šalis pensinį amžių galėtų ilginti savo nuožiūra, tačiau tai turėtų būti daroma progresyviai kartu su visomis narėmis.

Pateiktame dokumente siūloma iki 2040 m. pensinį amžių pailginti iki 67 metų, o iki 2060 - iki 70-ies. Esu įsitikinęs, jog tai įtvirtinančios direktyvos svarstymas Europos Parlamente sukeltų labai daug diskusijų, tad Europos Komisijai jau dabar metas ieškoti alternatyvų šiam siūlymui.

Parengė: Mantas Butkus