Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 03 27
Apklausa: žmonėms stinga informacijos apie skalūnus, padalijusius visuomenę į dvi dalis
Skalūnų dujos jau padalijo Lietuvą į dvi dalis, bet žmonės apie jas žino pernelyg mažai. Tokią išvadą leidžia daryti bendrovės „Vilmorus" atliktas visuomenės nuomonės tyrimas. 61 proc. jame dalyvavusių respondentų pareiškė neturintys pakankamai informacijos apie skalūninių dujų poveikį aplinkai. Žinių apie tai pakanka tik mažiau kaip 29 proc. Lietuvos gyventojų. Labiausia informacijos šiuo klausimu prisipažino pasigendantys 40-49 metų žmonės - beveik 67 proc. jų apie skalūnų dujų poveikį norėtų žinoti daugiau. Žmonių jaučiamas žinių stygius beveik nepriklauso nuo jų išsilavinimo. Labiausiai informacijos stokoja turintys vidurinį, spec. vidurinį ir aukštesnįjį išsilavinimą - daugiau kaip 62 proc. Ne ką labiau informuoti jaučiasi ir turintys aukštąjį išsilavinimą - beveik 60 proc. šios grupės respondentų pareiškė, kad jiems stinga žinių apie skalūnus. Panašiai jaučiasi ir daugiau kaip 58 proc. turinčiųjų nebaigtą vidurinį išsimokslinimą.

Žinių apie skalūnų poveikį trūksta beveik 72 proc. tarnautojų, 64 proc. bedarbių, daugiau kaip 60 proc. darbininkų ir specialistų. Pagal gyvenamąją vietą didžiausią informacijos pasigendančiųjų grupę - beveik 65 proc. - sudaro vilniečiai. Antroje vietoje liko kaimo gyventojai - čia informacijos apie skalūnus trūksta 62 proc. respondentų. Akivaizdus informacijos stygius neabejotinai lemia tai, kad beveik 28 proc. šalies gyventojų sunku pasakyti, ar jie pritartų skalūnų gavybai, o tarp apsisprendusiųjų pritariančių ir prieštaraujančių yra beveik po lygiai - apie 36 proc. Skalūnų dujų gavybai labiausiai linkę pritarti jauni, iki 29 metų amžiaus, aukštąjį išsilavinimą turintys vyrai, kurių didžiausią grupę - beveik 45 proc. - sudaro moksleiviai bei studentai. Daugiausia dujų gavybos šalininkų gyvena Vilniuje, o jų pajamos šeimos nariui siekia tūkstantį litų ir daugiau. Skalūnų dujų gavybai labiausiai nepritarti yra linkusios 50-59 metų moterys, kurių pajamos vienam šeimos nariui siekia iki 400 litų per mėnesį. „Tyrimo rezultatai aiškiai parodo, kad visuomenė pernelyg mažai žino apie skalūnų dujų poveikį, o tai kelia žmonių nerimą ir nepasitikėjimą.

Tie dalykai, dėl kurių dabar verda aistros, su žmonėmis turėjo būti aptarti ir jiems išaiškinti gerokai anksčiau, prieš priimant esminius sprendimus", - sakė europarlamentaras Rolandas Paksas. Visuomenės rinkos tyrimas buvo atliktas jo užsakymu, siekiant išsiaiškinti žmonių požiūrį ir poziciją visiems aktualia tema. Europos Komisija planuoja šių metų pabaigoje priimti direktyvą dėl skalūnų dujų paieškų ir gavybos. Visas Europos Sąjungos valstybes įpareigojančioje direktyvoje bus išdėstyta, kaip derėtų elgtis su skalūnais. Tačiau jau praėjusių metų pabaigoje

Komisija pradėjo viešąsias konsultacijas dėl tolesnės netradicinio iškastinio kuro plėtros Europoje. Visi šia tema suinteresuoti asmenys, organizacijos ir valdžios institucijos kviečiami pareikšti nuomonę dėl galimybių ir iššūkių, galinčių rastis plėtojant tokius projektus, ir dėl geriausių būdų, kaip spręsti iki šiol iškilusius uždavinius. šiais metais tiek Europos Komisijoje, tiek Europos Parlamente turėtų būti apsispręsta, kuria kryptimi Europa judės, ir Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu bus pateiktas politinis pasiūlymas, kaip su šio sektoriaus plėtra elgtis ateityje. „Tinkamas visuomenės informavimas, diskusija su ja yra vien būtiniausių sąlygų, prieš priimant tokius atsakingus sprendimus kaip skalūnų dujų gavyba. Europarlamentaro manymu, į skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą turi būti žiūrima labai atsakingai, įvertinant poveikį aplinkai, žmonėms ir naudą valstybei", - pabrėžė R.Paksas.