Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 04 05
Europarlamentarų akiratyje – privatininkų taikiniu tapusio vandens ūkio reikalai
„Ar po Europos Sąjungos institucijų sprendimų Lietuvos vandens ūkį užvaldys privatininkai?" - atsakymo į šį klausimą ieškota Europos Parlamento narių Rolando Pakso ir Juozo Imbraso susitikime su Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos atstovais ir Aplinkos viceministru Almantu Petkumi. Apie vandentvarkos situaciją Lietuvoje ir Europoje diskutavusių susitikimo dalyvių nuomonės sutapo: vandens tiekimas turi išlikti savivaldybių funkcija ir bet kokiems bandymams ją privatizuoti turi būti laiku duotas atkirtis. „Tikėjausi, kad tie laikai, kai buvo tikinama, jog norint sutvarkyti kurią nors sistemą, reikia ją atiduoti į privačias, geriausia užsienio kompanijų rankas, nebesugrįš. Deja, istorija, panašu, yra linkusi kartotis", - sakė R. Paksas, prisimindamas daugiau kaip prieš dešimtmetį kai kurių politikų darytus žingsnius, siekiant didžiųjų Lietuvos vandens tiekimo įmonių eksploatavimą perduoti privačiai Prancūzijos bendrovei.

Tie mėginimai nebuvo sėkmingi, bet ir nenumarinti. Atverti kelią vandens tiekimo įmonių privatizavimui siekiama Europos Sąjungos mastu. Kadangi daugelis Europos Parlamento narių tam nepritaria, vandens tiekimo privatizavimą siekiama įteisinti ne tiesiogiai, o patvirtinant Koncesijų direktyvą, kurią jau svarsto Europos Taryba, Komisija ir Parlamentas. „Šia direktyva labiausiai yra suinteresuotos didžiosios bendrijos, kurių vandens ūkiai jau yra privatizuoti ir kurios ieško naujų rinkų savo kompanijoms. Mudu su kolega Juozu Imbrasu esame pasiryžę priešintis tokioms užmačioms", - sakė R. Paksas, Europos Parlamento frakcijos Laisvės ir demokratijos Europa Lietuvos delegacijos vadovas. Pasak Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidento Broniaus Miežutavičiaus, Lietuva yra viena iš nedaugelio ES valstybių, visą vartojimui reikalingą vandenį išgaunanti iš gelmių. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir sėkmingai panaudojant paramos lėšas, sutvarkyta ir vandens tiekimo infrastruktūra, ir valymo lygis, kas leidžia užtikrinti aukštą paslaugos kokybę.

„Lietuva viena pirmųjų buvo išbraukta iš Baltijos jūros teršėjų sąrašo, investuojant ES lėšas, sutvarkytos dumblo valymo sistemos", - vardijo B. Miežutavičius. Jis pastebėjo, jog prasidėjus naujam finansiniam laikotarpiui, Lietuvai labai aktualus bus paramos lėšų gavimas mažų gyvenviečių vandens tiekimo sistemų sutvarkymui. „Esame kategoriškai prieš vandens tiekimo privatizavimą. Mes turime gerą vandenį ir sugebame su juo tvarkytis", - teigė B. Miežutavičius. Vandentiekininkų teigimu, jie vykdo ir socialinę funkciją, kuri privatininkui nerūpėtų, kaip ir investicijos į vandens kokybės gerinimą ar kokybiško vandens tiekimo užtikrinimas mažoms gyvenvietėms, kas yra nuostolinga.

„Lietuva jau turi pakankamai skaudžios patirties, įgytos po to, kai į privačias rankas buvo perduotas šilumos tiekimas. Daugiau tokių klaidų neturi būti", - įsitikinęs europarlamentaras J. Imbrasas. Susitikimo metu užsiminta ir apie galimybę eksportuoti geros kokybės lietuvišką geriamąjį vandenį. „Gal tai galėtų būti atsvara skalūnų dujoms", - svarstė EP narys R. Paksas. Kai kurios ES šalys tokios patirties turi. Vandentiekininkai pripažino, kad ir Lietuva tą galėtų daryti - pagaminti kad ir milijoną litrų gero vandens nėra jokių problemų, tereikia suteikti tam teisinį pagrindą ir surasi klientą.