Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 05 06
Valstybinio banko steigimas – Lietuvos žmonėms priimtina idėja
Europarlamentaro Rolando Pakso siūlymui įsteigti Lietuvoje valstybinį banką pritaria beveik 41 proc. šalies gyventojų. Tą rodo visuomenės nuomonės tyrimas. Beveik trečdalis respondentų dėl tokio banko įsteigimo ir jo veikimo šalyje tvirtos nuomonės dar neturi. „Žmonių aiškiai netenkina situacija bankinėje sferoje, ypač po pastarųjų metų finansinių sukrėtimų. Į įsteigtą valstybės ar mišraus kapitalo banką turėtų būti perkeltos valstybės, savivaldybių ir kitų iš šalies mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomų institucijų sąskaitos.

Tai pagyvintų konkurenciją, prislopintų Skandinavijos bankų dominavimą, leistų sumažinti kreditų palūkanas ir bankinių paslaugų įkainius", - įsitikinęs R.Paksas. Valstybinio banko steigimo idėjos šalininkai daugiausia yra vyrai (daugiau kaip 47 proc.). Didžiausią pritariančiųjų grupę sudaro 50 metų ir vyresnio amžiaus asmenys, kurių šeimos pajamos vienam šeimos nariui yra 600-800 arba 1000 ir daugiau litų. „Valstybė turi pradėti labai atsakingai tvarkyti savo finansus bei bankų sektoriaus reikalus ir tą galėtų padaryti įsteigdama valstybinį banką - tą jau padariusi ne viena Europos Sąjungos valstybė. Kaip pavyzdį galima paminėti Vokietiją, Jungtinę karalystę", - komentuodamas visuomenės tyrimo rezultatus, sakė R.Paksas.

Po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje žlugo jau 15 bankų. Pastaraisiais metais nacionalizuoto „Snoro" ir bankrutavusio Ūkio banko indėlininkų apdraustiems indėliams padengti valstybės įmonė „Indėlių ir investicijų draudimas" turi pakloti milijardines sumas. Paradoksalu, bet privačių komercinių bankų žlugimas pirmiausia ir pačia sunkiausia našta užgula valstybę - ji priversta skolinti pinigus apdraustų indėlių kompensavimui, o daugelis valstybinių institucijų, turėjusių sąskaitas žlugusiuose bankuose, priverstos kapanotis iš sudėtingų situacijų ir vėlgi prašyti tos pačios valstybės pagalbos. Tokia padėtis verčia ieškoti išeities. Valstybinio banko įkūrimas būtų ir atsvara didžiųjų bankų monopolijai, ir saugumo garantas valstybės institucijoms bei pasitikėjimą komerciniais bankais praradusiems indėlininkams, ir galimybė lengviau gauti paskolas smulkiam ir vidutiniam verslui.