Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2011 08 01
J. Imbrasas: „Ar milijonus ryjantis branduolinis saugumas nebus skatiko vertas?“
Pasauliui šiurpstant nuo maniakiškų terorizmo išpuolių, branduolinio saugumo klausimas lyg ir atsitraukia į antrą planą. Šalia esančio žmogaus keliama grėsmė staiga tampa realesnė ir baisesnė nei kažkur toli esančioje elektrinėje glūdintis pavojus. Tačiau ir užgožtas naujų tragedijų jis niekur neišnyksta ir neleidžia apie save pamiršti.

 

Branduolinis saugumas pirmiausia suvokiamas kaip esamų ir būsimų atominių elektrinių saugus eksploatavimas. Tačiau ne mažiau svarbus yra ir uždarytų elektrinių eksploatacijos nutraukimas. Kuo ilgiau šis procesas tęsiasi, tuo didesnė grėsmė yra keliama aplinkai ir žmonių sveikatai. O jo trukmė tiesiogiai yra susijusi ne tik su eksploatacijos nutraukimui skiriamų lėšų kiekiu, bet ir su efektyviu jų panaudojimu.

 

Ar šių lėšų bus skiriama pakankamai ir ar dėl jų trūkumo nebus vėluojama nutraukti branduolinių elektrinių eksploatavimą? Ar Europos Komisija ketina aiškiai apibūdinti Europos Sąjungos finansavimo, reikalingo šiems planams įgyvendinti apimtį? Ar Komisija stebės ir informuos Europos Parlamentą apie lėšų panaudojimo efektyvumą ir ar yra tikėtina, kad konkrečių branduolinių elektrinių blokų eksploatavimui nutraukti skirtos lėšos bus panaudotos per kitus trejus metus? Šiuos ir kitus su ES lėšų branduolinių elektrinių eksploatacijai nutraukti panaudojimo efektyvumu susijusius klausimus Europos Komisijai pateikė europarlamentaras Juozas Imbrasas.

 

„Lietuvai stojant į ES, Ignalinos atominės elektrinės uždarymas buvo vienas svarbiausių derybų klausimų. Šiandien jis tebėra vienas aktualiausių mūsų visuomenei, pagrįstai nerimaujančiai, ar jėgainės eksploatacija bus nutraukta saugiai ir laiku.

 

Panašios problemos kamuoja ir seno tarybinio modelio branduolines elektrines uždariusias Bulgariją bei Slovakiją. Visų trijų jėgainių eksploatacijos nutraukimo išlaidos viršijo planuotą ES paramą ir greičiausia viršys pradines sąmatas. O eksploatavimo nutraukimas dar tik pradedamas - daugiausia lėšų panaudota energetikos projektams finansuoti", - sakė EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" narys J. Imbrasas.

 

Jis įsitikinęs, jog Europos Komisija turėtų atidžiau ir atsakingiau vertinti šiems darbams skiriamų ES lėšų panaudojimą ir užtikrinti jų efektyvumą.

 

Atsakydamas į J. Imbraso klausimą, Europos energetikos komisaras Guntheris Oettingeris patikino, jog komisija atidžiai stebi, kaip finansinė parama teikiama ir naudojama. Tačiau atsakyme pabrėžiama, kad „ES parama, kurią teikiant reiškiamas ES solidarumas, vis dėlto neskiriama nei visoms branduolinių jėgainių eksploatavimo nutraukimo išlaidoms padengti, nei visiems ekonominiams padariniams kompensuoti. Valstybėms narėms tenka visiška atsakomybė už savo branduolinių įrengimo eksploatavimo nutraukimą, todėl jos turi užtikrinti reikiamą finansavimą, kad būtų padengtos eksploatavimo nutraukimo išlaidos".

 

Komisijos vardu atsakymą pateikęs energetikos komisaras viliasi, kad prasidėjus išmontavimo darbams per ateinančius trejus metus lėšų įsisavinimas pagerės ir praneša, jog Komisija pareikalavo, kad visos trys senąsias elektrines uždarančios bendrijos narės pateiktų atnaujintas sąmatas bei nurodytų, kaip jos padengtų skirtumą tarp visų eksploatavimo nutraukimo išlaidų ir ES teikiamų lėšų.

 

Tačiau Europos Komisija pripažįsta, kad dėl nepakankamo finansavimo gali būti vėluojama nutraukti eksploatavimą, o dėl to gali kilti pavojus aplinkai ir žmonių sveikatai. Siekiant sumažinti tokią riziką, ES parama turi būti sutelkta į konkrečią eksploatavimo nutraukimo veiklą ir būtent tam ketinama skirti didžiausią dėmesį, jei ES parama eksploatacijos nutraukimui bus skiriama ir po 2013 metų.

 

„Tokia parama būsimuoju finansiniu laikotarpiu yra būtina. Bet lygiai taip pat būtina užtikrinti, kad ji būtų panaudota realiam branduoliniam saugumui sukurti, kad vėliau netektų dejuoti, jog išmetę milijonus, turime skatiko tevertą rezultatą. Europos Komisija pabrėžia, kad atsakomybė už tai pirmiausia tenka pačiai valstybei narei. Tačiau esu įsitikinęs, kad Komisija taip pat turėtų inicijuoti išsamų auditą, kuris leistų įvertinti lėšų panaudojimo tikslus, efektyvumą bei tolimesnį jų poreikį konkretiems uždarymo darbams atlikti", - pabrėžia europarlamentaras J. Imbrasas. Į viršų