Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 05 28
ES pirmininkaujanti Lietuva – ir geresnių santykių su kaimyne tarpininkė

Europos Parlamento nariai Rolandas Paksas ir Juozas Imbrasas frakcijos "Laisvės ir demokratijos Europa" vardu Europos Parlamente pradėjo diskusijas dėl išorinės Europos Sąjungos sienos su Baltarusija problemų. Baltarusijos dalyvavimas ES Rytų partnerystės programoje yra teigiamas ženklas, liudijantis apie šios šalies norą nenusigręžti nuo Europos. Labai svarbu, kad Baltarusija ir ateityje dalyvautų ES iniciatyvose bei dėtų pastangas plėtoti dvišalį bendradarbiavimą.

„Diplomatų pasisakymuose vis dažniau minimas Baltarusijos ir Europos Sąjungos santykių atšilimas, prie kurio prisidėti neabejotinai turėtų ir netrukus pirmininkavimą pradėsianti Lietuva. ES santykiai su posovietinėmis kaimyninėmis Rytų valstybėmis - vienas šio pirmininkavimo prioritetų", - sakė EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas R. Paksas. „Geresnių santykių viltis su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai sieja ir mūsų šalies, ir Baltarusijos politikai", - įsitikinęs europarlamentaras J. Imbrasas. Lietuvos siena su Baltarusija yra išorinė ES siena. Tai dviejų didelių ekonominių erdvių - Europos Sąjungos ir Muitų sąjungos - susisiekimo vieta.

Savų ekonominių interesų Baltarusijoje turi ne viena ES valstybė. Per Lietuvos ir Baltarusijos pasienio punktus yra vykdomi vieni pagrindinių tranzito ir prekių mainai su Rytų kaimynėmis ir kitomis NVS valstybėmis. Tačiau dėl Lietuvos-Baltarusijos pasienyje nuolat susidarančių kilometrinių automobilių eilių yra stabdomi tranzito srautai. Prastas sienos pralaidumas tampa prekybos augimą stabdančia kliūtimi, kyla gyventojų judėjimo per sieną problemos. Baltarusiui Šengeno viza kainuoja 60 eurų, o ukrainiečiui ir rusui - 30 eurų. Tokia Baltarusijos piliečių diskriminacija, lyginant su kitomis Rytų kaimyninėmis šalimis, yra nepateisinama ir užkerta kelią vykti į ES. Europos Parlamento nariai Komisijai pateikė su šia problema susijusius klausimus, teiraudamiesi, kokių veiksmų ketina imtis Komisija, kad būtų išspręsta sudėtinga situacija Lietuvos-Baltarusijos pasienyje irišlaikyti tranzito koridoriaus srautai regione ir kas, Komisijos nuomone, turėtų prisiimti atsakomybę dėl verslo subjektų patiriamų nuostolių bei nepatogumų.

Europarlamentarai taip pat klausia, kokių priemonių ketina imtis Komisija, kad būtų atnaujintos derybos dėl vizų supaprastinimo ir readmisijos susitarimų su Baltarusija, o šios šalies piliečiams būtų sumažinta Šengeno vizų kaina, ar Komisija ketina pasiūlyti santykių tarp ES ir Baltarusijos normalizavimo veiksmų planą ir kokios yra iniciatyvos bei numatomos priemonės siekiant atnaujinti visavertį dvišalį ES - Baltarusijos politinį dialogą bei užtikrinti tolesnį Baltarusijos dalyvavimą Rytų partnerystėje?