Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 07 05
R.Paksas: „Teismų tarėjai – vis kurstoma ir žlugdoma teismais nepasitikinčios visuomenės viltis“

Europarlamentaro Rolando Pakso siūlymui, kad Lietuvos teismuose greta teisėjų būtų ir teismo tarėjai bei prisiekusiųjų teismai pritaria beveik 60 proc. visuomenės nuomonės apklausoje dalyvavusių šalies gyventojų.

„Tai dar vienas įrodymas, kad teismų tarėjų instituto steigimo vilkinimas būtų nepagarba visuomenei, su šiuo institutu siejančiai teisingesnio, sąžiningesnio ir demokratiškesnio teisingumo viltis",- sakė Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas Paksas. Labiausiai jo siūlymą įteisinti teismo tarėjų institutą pritaria turintys aukštąjį išsilavinimą (60 proc.), tarnautojai (64 proc.) ir didesnes nei 800 litų vienam šeimos nariui gaunantys asmenys (63 proc.). Daugiausia pritariančiųjų europarlamentarui gyvena didžiuosiuose šalies miestuose - Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose (daugiau kaip 67 proc.).

Pastebėtina, kad siūlymas sulaukė daugiau kaip 50 proc. visų respondentų grupių pritarimo. Teismo tarėjų ir prisiekusiųjų teismams nepritaria tik apie 14 proc. apklausos dalyvių. „Svarstyklės labai aiškiai svyra į vieną pusę. Žmonės jau seniai pavargo nuo abejotinų teismų sprendimų ir laukia esminių pokyčių uždaroje ir arogantiškoje teismų sistemoje, kuriai atkakliai blokuoja visuomenės atstovų dalyvavimą teismuose", - kalbėjo R. Paksas.

Anot jo, daugelį metų besitęsiančioje diskusijoje naudojami tie patys argumentai, kad teismų tarėjai labai brangiai kainuos, o norint įteisinti jų veiklą reikės keisti Konstituciją, neatrodo nei pakankamai rimti, nei įtikinami. „Paskutiniais viešai pateikiamais skaičiavimais visuomenės tarėjų instituto išlaikymas per metus kainuotų daugiau kaip 5 milijonus litų.

O kas paskaičiuos ir kokiu matu galima išmatuoti, kiek kainuoja neefektyvus ligšiolinis teismų darbas, ilgalaikės tiesos paieškos, apskundžiant priimtus sprendimus, žmonėms eikvojant laiką ir jėgas, o neretai galiausia vis tiek nusiviliant ne tik teisingumu, bet jo nepasiekus - ir visa valstybe", - teigė europarlamentaras. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių savo teismuose iki šiol neturinti tarėjų institucijos, o pasitikėjimas teismais mūsų šalyje taip pat yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje - jis siekia 70 proc., kai visos ES vidurkis svyruoja apie 45 proc.

„Teismų garbės neišgelbės. Tačiau jų dalyvavimas teismuose sumažintų, o gal ir visai užkirstų galimybes manipuliuoti įstatymu ir teisingumu", - įsitikinęs R. Paksas.