Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 07 26
Rolandas Paksas: „Europos atsargumas dėl skalūnų – tai ir atsakas žemaitiškam atkaklumui“
Skalūnų dujų gavybai savo žemėse besipriešinantys atkaklūs žemaičiai pasiekė pirmąją pergalę. Sąlygos skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai Lietuvoje sugriežtintos, procesas pristabdytas, o skalūnų dujų išgavimo tvarką nusiteikusi griežtinti visa Europos Sąjunga (ES). Tokia proga smagu pasakyti: „Su pergale, žemaičiai!" Jūs apgynėte ne tik savo pačių, bet ir visos visuomenės teisę būti išgirsta. Sprendimas dėl tolesnio skalūnų dujų likimo Lietuvoje atidėtas rudeniui. Rudenį laukiama ir Europos Komisijos siūlymų, nuo kurių priklausys, kaip skalūnų žvalgyba ir gavyba bus reglamentuojama visoje ES. Dar praėjusių metų pabaigoje Europos Parlamente svarstant rezoliucijas, kuriose pabrėžiama būtinybė, išgaunant skalūnus, laikytis griežtų aplinkosauginių reikalavimų, akcentavau, kad prieš pradedant skalūnų dujų žvalgybą būtina visapusiškai įvertinti, kokį poveikį tai turės ne tik gamtai, bet ir žmonių sveikatai.
Taip pat siūliau užtikrinti visoje bendrijoje sąžiningas ir vienodas veiklos sąlygas bei griežtą ES saugos ir aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo kontrolę. Šią vasarą Lietuvai pradėjus pirmininkauti Europos Sąjungos tarybai, mūsų šalyje posėdžiavę ES aplinkos ministrai sutarė per artimiausią pusmetį pateikti visai ES bendrus siūlymus. Jų tikslas - nustatyti aiškias taisykles dėl saugios skalūnų dujų žvalgybos ir jų išgavimo. Kol kas neaišku, ar tai bus direktyva, ar rekomendacinio pobūdžio dokumentas, tačiau neabejoju, kad jis suteiks daugiau aiškumo ir pasitikėjimo. Būtent šių dviejų dalykų trūkumas kelia didžiausią žmonių nerimą ir priešiškumą skalūno dujoms, kurios iš kitos pusės pristatomos kaip puiki alternatyva vis brangstančioms gamtinėms dujoms. Šių metų pavasarį mano užsakymu atliktas Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad beveik dviem trečdaliams mūsų visuomenės trūksta informacijos apie skalūnų dujas. Labai panašius rezultatus gavo ir Europos Komisija, vykdžiusi viešąsias konsultacijas dėl netradicinio iškastinio kuro plėtros Europoje.
Didžioji dalis beveik 23 tūkst. apklausoje dalyvavusių respondentų iš visos ES pareiškė, kad tokiai veiklai vystyti trūksta tinkamų teisės aktų, nepakanka viešos informacijos ir per mažas visuomenės dalyvavimas priimant sprendimus. Tą patį girdėjau ir susitikime su Žygaičių kaimo bendruomene: žmones labiausiai kankino nežinomybė, kurioje jie buvo palikti ir, užuot ieškojus bendros kalbos ir paaiškinimų, apipilti kaltinimais ir net patyčiomis. Trumpai šnekant - buvo nueita visai ne tuo keliu. Ar iki rudens atsiradęs atokvėpis paskatins ieškoti teisingesnės krypties? Labai norėčiau tikėti, kad taip. Juolab, kad pamąstyti tikrai yra apie ką. Oficialiai nepaskelbta, bet viešai skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso nugalėtoja įvardijama bendrovė, Lietuvai sugriežtinus aplinkosauginius reikalavimus dujų žvalgybos darbams, pati paprašė atidėti jos paskelbimą konkurso nugalėtoja.
Ar tai neįrodo, kad ligšioliniai mūsų įstatymai buvo pernelyg liberalūs ir jų sugriežtinimas greitai sumažino skalūnų gavybos patrauklumą, iki šiol tuo neabejojusiems Jungtinių Amerikos Valstijų verslininkams? Naujus teisinius dokumentus dėl išgavimo ruošiančios ES aplinkosaugos komisaras Janezas Potočnikas pareiškė, kad konkrečių galutinių sprendimų teisė dėl energetinių išteklių gavybos bus palikta kiekvienai valstybei. O kartu su teise bus palikta ir atsakomybė - ir už sprendimus, ir už jų pasekmes. O jos bus jaučiamos ne vienerius metus. Tikiu ir darysiu viską, kad Lietuva šioje srityje nuspręstų taip, kad paskui nebūtų gėda.