Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2011 08 27
R.Paksas: „Krizė baigiasi – krizė prasideda“
Niūrioms ekonomistų prognozėms apie naują krizės bangą ir nuogąstavimams, kad ji smogs skaudžiau nei pirmoji, regis, lemta išsipildyti. Nerimastingi signalai iš pasaulio rinkų pesimistiniu tonu verčia kalbėti ne tik finansų analitikus, bet ir įprastai gerų žinių pranašais norinčius būti politikus.

 

Iki šiol gelbėjimo ratą savo narėms mėčiusios Europos Sąjungos institucijų vadovai mėgina iš naujo įvertinti finansinės paramos skirstymą ir jos naudojimą, tuo pat metu girdėdami analitikų priekaištus dėl negebėjimo pašalinti krizės priežastis. Toks fonas - puiki proga skeptikams piešti niūrią visos ES bendrijos ateitį, kuri neišvengiamai yra susijusi ir su vieningos valiutos - euro - likimu.

 

 

„Skeptiškų nuotaikų ES atžvilgiu stiprėjimas tikrai nėra naudingas Lietuvai. Prognozuojamas bendrijos žlugimas mums neatneštų nieko gero, tik didžiules problemas", - įsitikinęs Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas PAKSAS.

 

 

Pasaulis apimtas naujos krizės nuojautos. Tai gresia nauja sumaištimi žmonių ir valstybių gyvenimui. Kaip manote, ar šią naują sumaišties bangą sugebės atlaikyti nuo senosios dar neatsigavusi Europos bendrija?

 

 

Esant ekstremaliai situacijai žmogus dažnai sugeba mobilizuoti visas savo jėgas ir padaryti tai, kas anksčiau jam atrodė neįmanoma. Tai galioja ir kalbant apie valstybių gyvenimą. ES ir jos narės neturi kito pasirinkimo, kaip tik išlaikyti tai, kas yra sukurta. Pirmiausia - išsaugoti ekonominės bendrijos idėją ir neleisti jos sunaikinti siekiams kurti politinį darinį, pretenduojantį reguliuoti nacionalinius reikalus.

 

Pastarųjų metų įvykiai - ekonomikos nuosmukis, lydimas nesibaigiančių skolų naštos, valstybių siekiai vėl atstatyti savo sienų kontrolę Šengeno erdvėje, stiprėjantis nacionalinius interesus ginančių politikų palaikymas - akivaizdžiai įrodo esminių reformų pačioje ES būtinybę. Pabrėžiu: reformų, o ne sunaikinimo. Čia kaip šeimoje: ištikus krizei protingi žmonės pirmiausia ieško sprendimų, o ne išsivaikšto kas sau.

 

Bet ar įmanomos kokios nors reformos, kai finansų krizės vejasi viena kitą, pagalbos prašančias rankas tiesia vis daugiau nemokumo problemų užkluptų valstybių, o investuotojų pasitikėjimas smunka į rekordines žemumas?

 

 

Prognozuojama antroji krizės banga daug dažniau vadinama ne finansų, o Europos skolų krize. Neabejotina, kad ją sukėlė laiku neišmoktos pirmosios, finansų krizės, pamokos. Krizės sukeltos problemos daugelyje bendrijos šalių buvo sprendžiamos ne vykdant esmines mokesčių reformas, įvairiomis priemonėmis skatinant darbo vietų kūrimą, o visas atsivėrusias finansines žaizdas tvarstant skolintais pinigais.

 

Visas skolas anksčiau ar vėliau reikia grąžinti. Ir tikroji krizė yra ne tada, kai dar turi iš ko pasiskolinti. Tikroji krizė yra tada, kai skolintis jau nebėra iš kur. Esu ne kartą minėjęs, kad ir Lietuvos Vyriausybė krizės padarinius bandė įveikti ne racionaliais sprendimais, bet tik skolindamasi už itin dideles palūkanas ir didindama valstybės skolą.

 

Bijau, kad netrukus, po pusmečio ar metų, šalis susidurs su rimtomis finansinėmis problemomis, nebegebėdama pasiskolinti naujų pinigų senų skolų grąžinimui ir kitoms svarbiausioms valstybės gyvenimo reikmėms. Tad šiandien ministrams reikėtų ne atostogauti ir važinėti dviračiais po Lietuvą, bet pradėti ieškoti sprendimų iš tų nelengvų situacijų, kurios gali ateiti jau rudenį.

 

Esu tikras, kad vėl šoktels tik dėl vasaros sumažėjęs nedarbas, maisto produktų ir degalų kainos. Išaugusios komunalinių paslaugų kainos pradės gerokai labiau tuštinti žmonių kišenes, o 3 milijardų litų deficitą jau pasiekusios ir tik skolintais pinigais kol kas palaikomos „Sodros" problemos išlįs visu gražumu.

 

Kokius receptus vaistams prieš naujos krizės ligas, kurias iššauks įsisenėjusios ir neišgydytos senosios krizės komplikacijos šiandien gali pasiūlyti Vyriausybė? Nieko. O ką pasiūlys rudenį? Ar naujai krizės bangai įveikti Lietuvoje vėl bus pasirinktas pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimas mažiausiais pajamas gaunantiems, bet priedų prie atlyginimų didinimas ministrams ir viceministrams? Privalome rasti kitokius sprendimus.

 

Ar jie susiję ir su Trečiosios Respublikos idėja, apie kurią prabilote prieš keletą dienų?

 

Sistemą Lietuvoje reikia keisti iš esmės.Tauta turi susitelkti naujos - laisvos ir teisingos- valstybės kūrimui. Laisvė, žmonių valdžia, tiesioginė demokratija, teisingumas, valstybės ir tautos išlikimas šiandien yra svarbiausi dalykai šaliai, jeigu ji nori augti ir klestėti. Kol mes nepradėsime kurti žmonių valstybės ir valstybės žmonėms, būsime pasmerkti vis didesnei socialinei atskirčiai, vis didesniam monopolijų diktatui ir vis didesniam dalies piliečių nuskurdinimui ir tik keleto ar keliolikos turtėjimui tų skurstančiųjų sąskaita.