Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 09 05
Rolandas Paksas: „Europos atsargumui dėl skalūnų pritariu, Lietuvos skubėjimui – ne“

Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas Paksas laikosi nuoseklios pozicijos dėl skalūnų dujų gavybos ir nepritaria skubotam šio projekto įgyvendinimui Lietuvoje. Tą jis dar kartą pabrėžė politinės tarybos posėdyje išsakydamas savo atskirąją nuomonę. „Nepritariu skalūnų dujų projektui iš esmės. Esu įsitikinęs, jog užsitęsęs konkursas dėl jų žvalgybos ir gavybos neatitinka nei valstybės, nei žmonių interesų ir jo rezultatus reikėtų panaikinti. Lietuva privalo atsižvelgti į Europos Sąjungos politikos nuostatas ir neužbėgti už akių rengiamiems bendriems dokumentams dėl skalūnų dujų", - sakė europarlamentaras Rolandas Paksas. Jo teigimu, būtina nedelsiant tobulinti įstatymus ir kitus skalūnų dujų ir kitų žemės gelmėse esančių resursų paieškas ir gavybą reglamentuojančius teisės aktus bei svarstyti galimybę steigti valstybinę įmonę, kuri atliktų skalūnų dujų žvalgybą ir užtikrintų jų gavybą, jeigu tam būtų ekonominis pagrindas. R. Paksas priminė, kad Europos Sąjunga yra nusiteikusi griežtinti skalūnų dujų gavybos tvarką.

Ją reglamentuojančius siūlymus Europos Komisija turi pateikti artimiausiu metu. „Skalūnų gavyba daugelyje Europos Sąjungos valstybių kelia audringas diskusijas ir sulaukia labai nevienareikšmių vertinimų. Būtent tai paskatino ieškoti sprendimo ir sukurti bendras bei aiškias taisykles, kurios užtikrintų saugų skalūnų dujų žvalgybos bei gavybos procesą ir sumažintų visuomenės nerimą bei nepasitikėjimą", - pabrėžė EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas. Jis stebėjosi, kad šiuo metu Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Lietuva nusiteikusi nebelaukti šių bendrų taisyklių, kurias priimti nusprendė vasarą mūsų šalyje posėdžiavę ES valstybių aplinkos ministrai. Apie bendro reglamentavimo būtinybę kalbėjo ir Lietuvoje viešėjusi už veiksmus klimato srityje atsakinga Europos Komisijos narė Connie Hedegaard, kuri pastebėjo, kad skalūnų dujos neturėtų būti suprantamos kaip stebuklingas receptas visoms problemoms spręsti.

„Didesnė energetinė nepriklausomybė, kurios tikimasi pradėjus skalūnų dujų gavybą, yra labai svarbi valstybei. Bet dar svarbesni valstybei yra ir turi būti jos žmonės, į kuriuos jokiomis aplinkybėmis negalima numoti ranka", - įsitikinęs europarlamentaras R. Paksas. Anot jo, daugelyje bendrijos valstybių prieš skalūnų dujų gavybą protestuojančiai visuomenei stinga informacijos ir aiškumo apie šį procesą bei jo poveikį aplinkai. „Į žmonių nuogąstavimus būtina atsižvelgti ir tik radus bei pateikus įtikinamus atsakymus, priimti sprendimus, kurie turės ilgalaikes ir negrįžtamas pasekmes", - pabrėžė R. Paksas. Prieš dvejus metus skalūnų dujų gavybą dėl to, kad šis procesas skaldo dirvą ir gali pakenkti aplinkai, sustabdžiusi Prancūzija bent artimiausiu metu neketina keisti savo nusistatymo. Dėl prasidėjusių protestų Bulgarija pernai atšaukė leidimą išgauti skalūnų dujas. Čekija iki 2014 metų yra uždraudusi skalūnų gavybą, siekdama geresnio teisinio reglamentavimo. Kilus protestams, skalūnų dujų gavybos darbai šiemet rugpjūtį buvo sustabdyti Anglijoje.