Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 09 11
Rolandas Paksas: „Išeitis iš aklavietės – moratoriumas skalūninėms dujoms“

Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas Paksas kreipėsi į Lietuvos Seimo narius, ragindamas skelbti moratoriumą skalūnų dujų žvalgybai bei gavybai hidraulinio plėšymo būdu , naudojant chemines medžiagas. Europarlamentaro įsitikinimu, tai galėtų būti išeitis iš aklavietės, į kurią yra patekusi mūsų šalies valdžia. Pasak R. Pakso, politinis sprendimas dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos projekto Lietuvoje įgyvendinimo bus vienas sudėtingiausių ne tik prasidedančio rudens politinio sezono klausimų, bet ir itin jautrus projektas, kurio tolesnis realizavimas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių valstybei ir jos žmonėms.

„Skalūninių dujų paieškos kelia pagrįstą žmonių nerimą dėl galimo gyvenimo kokybės pablogėjimo atskiruose regionuose. Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkai prieštaringai vertina skalūninių dujų išgavimo hidrauliniu plėšymu būdą, tad kol nėra pagrįstų priešingų argumentų, išlieka grėsmė užteršti vandeningus žemės gelmių sluoksnius", - savo kreipimesi teigia europarlamentaras. Anot jo, piliečių susirūpinimas yra pilnai suprantamas, nes hidraulinio plėšymo procese naudojamų cheminių medžiagų sudėtis visuomenei nėra pilnai atskleidžiama, o kai kurios žinomos cheminės medžiagos šiandien klasifikuojamos kaip žmonių sveikatai ir reprodukcijai poveikį turintys ūminiai toksinai.

Be to, Europos Sąjungos lygmeniu kol kas nėra nustatytas privalomas visų veiklos vykdytojų įsipareigojimas visiškai atskleisti ardymo skysčio cheminę sudėtį bei koncentraciją ir atitikti galiojančius ES teisės aktus pagal REACH reglamentą, o ardymo skysčiai kaip pavojingos atliekos kol kas nėra įtrauktos į Europos atliekų direktyvos (2008/98/EB) III priedą. „Esu įsitikinęs, kad Lietuva turi atsižvelgti į Europos Sąjungos politikos nuostatas ir rengiamą direktyvą dėl skalūnų dujų. Noriu pabrėžti, kad Prancūzija ir Bulgarija jau yra paskelbusios moratoriumus skalūninių dujų išgavimui, o Austrijoje priimtas sprendimas skalūninių dujų gavybą gręžimo būdu leisti tik tuo atveju, jeigu procese nenadojami cheminiai priedai. Siekdama geresnio teisinio reglamentavimo, iki 2014 metų skalūninių dujų gavybą yra uždraudusi Čekija. Kilus visuomenės protestams, skalūnų dujų gavybos darbai praėjusį mėnesį sustabdyti Jungtinėje Karalystėje", - pabrėžė R. Paksas. Europos Parlamentas 2012 metų lapkričio 21 dienos rezoliucijoje dėl skalūnų dujų ir skalūnų alyvos gavybos poveikio aplinkai taip pat atkreipė dėmesį į šių dujų išgavimą hidraulinio plėšymo būdu keliančius pavojus aplinkai ir žmogui, taip pat įvardijo ir teisines skalūninių dujų gavybos proceso spragas.