Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 09 27
Rolandas Paksas: „Gerbiant ES vertybes, negalima užmerkti akių prieš Lietuvos realijas“

Kraupių nusikaltimų seriją Lietuvoje lydi diskusija dėl mirties bausmės grąžinimo. Atsitokėjus po protu nesuvokiamos Panevėžio tragedijos, kai nusikaltėlių gniaužtuose atsidūrusiai merginai nebuvo suteikta pagalba, kurios ji šaukėsi, pasipylė ekspertų pareiškimai, koks nehumaniškas, nepagrįstas ir antieuropietiškas būtų mirties bausmės grąžinimas. Tuoj pat prisiminta Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos nuostata, kad mirties bausmė niekam negali būti paskirta ir įvykdyta. Staiga pamiršus, kad ji pačiu žiauriausiu būdu buvo įvykdyta bagažinėje pagalbos besišaukusiai merginai. Septyniolikmetei, laukusiai pagalbos, kurią jai garantuoja visi ES teisės aktai, bet kurios negarantavo tuos aktus pripažinusi, bet jų nepaisiusi Lietuvos valstybė.

Aistros ieškant kaltųjų, jau aprimo. Ilgainiui jos ir visai nurims. Ir liks tik nenumaldomas artimųjų skausmas. Ir baimė, kad budeliai po keliolikos metų vėl bus laisvi. Laisvi apsvaigti, važiuoti, žudyti. Laisvi nuo bausmės ir baimės. Baimę palikę visuomenei, kurios išrinkti politikai yra linkę negirdėti tautos balso, kai tai paranku, ausis užsikimšdami Europos Sąjungos reikalavimais. Tais pačiais reikalavimais, kurių niekas nepaisė, kai reikėjo iš mobiliojo ryšių operatorių pareikalauti, kad jie užtikrintų pagalbos prašančio asmens buvimo vietos nustatymą.

Bet kurie labai greitai prisimenami, kai norima be jokio svarstymo atmesti mirties bausmės grąžinimą. Taip, mirties bausmė nehumaniška. Taip, Europos valstybės, išskyrus Baltarusiją, jos netaiko. Esą ją taiko nedemokratiškos, autoritarinių režimų valdomos šalys. Tačiau kaip tada su demokratijos lopšiu vadinama Amerika? Čia mirties bausmė įteisinta daugiau kaip 30 valstijų. Tiesa, iki 1976 metų ir JAV ketverius metus galiojo moratoriumas ir mirties bausmės nebuvo vykdomos. Viešai skelbiamais duomenimis, mirties bausmė nėra panaikinta 58 pasaulio valstybėse. Tačiau didžioji dalis iš šių valstybių egzekucijų nevykdo - manoma, kad jau pati galimybė įvykdyti šią bausmę už itin sunkius tyčinius nusikaltimus yra bent šiek tiek drausminanti priemonė. Ir jeigu nesugebama sudrausminti kitaip, turi būti naudojama ir ši priemonė. Gerbdami Europos Sąjungos vertybes, negalime užsimerkti prieš nacionalines realijas, nes jokie reikalavimai negali būti svarbesni už reikalavimą apginti nekalto žmogaus gyvybę.