Mes klausiame
Ką turėtume statyti Vilniuje?
 
Tvarkos ir Teisingumo partija siekia
 
Apsaugoti Lietuvos žmonių orumą, teisingumą, demokratiją.
Paieška svetainėje
Renginių kalendorius
 <<Kovo 2019>> 
 PirAntTreKetPenŠešSek 
 28293031123 
 45678910 
 11121314151617 
 18192021222324 
 25262728293031 
Naujienos
 
2013 10 11
Debatai dėl skalūnų dujų gavybos – ir Europos Parlamente

Šią savaitę vykusioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje buvo svarstomi Europos Komisijos pateikti pasiūlymai dėl Poveiko aplinkai vertinimo taisyklių pakeitimų. Jie daugiausia susiję su skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba. Šiuo klausimu kalbėjęs EP frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa" vicepirmininkas Rolandas Paksas akcentavo, kad skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba Europoje įmanoma tik turint tvirtas garantijas dėl saugios išgavimo technologijos. „Turime būti tvirtai įsitikinę, kad tai nesukels itin didelių ir skausmingų ekologinių nelaimių.

Privalome turėti garantijas, kad chemikalais nebus užterštas vanduo ir nebus jokio seisminio poveikio", - teigė R. Paksas. Palankiai vertindamas, kad Europos Komisija siūlo peržiūrėti poveikio aplinkai direktyvos nuostatas ir tinkamiau reglamentuoti skalūninių dujų paieškos ir gavybos procesus Europoje, jis informavo kolegas, kad Lietuva savo teisės aktuose jau yra nustačiusi poveikio aplinkai vertinimo būtinumą skalūninių dujų žvalgybos bei gavybos procesams. Anot R. Pakso, ketinimai visoje bendrijoje užtikrinti sąžiningas ir vienodas veiklos sąlygas bei griežtą ES saugos ir aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų įgyvendinimą šioje srityje yra labai geri ir sveikintini.

„Manyčiau, kad tie reikalavimai turėtų būti dar griežtesni: poveikio aplinkai vertinimo privalomumas neturėtų priklausyti nuo planuojamo išgauti dujų kiekio. Jis turi būti privalomas bet kuriuo atveju", - įsitikinęs Lietuvos europarlamentaras. Jis pabrėžė, kad skalūninių dujų gavyba įmanoma tik tuo atveju, jeigu bus užtikrintas absoliutus aplinkos ir joje gyvenančių žmonių saugumas, o gamybos poveikis bus minimalus ekologiniams procesams. Ir svarbiausia, privalu garantuoti, kad poveikio aplinkai vertinimas bus atliktas nesuinteresuotų institucijų, objektyvus, nešališkas ir nenupirktas. Taip jau sutapo, kad tą pačią dieną po svartymų Europos Parlamente, kampanija „Chevron" pareiškė nebeužsiimsianti skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvoje.

„Manau, kad nereikėtų nei džiaugtis, nei apgailestauti dėl tokio žingsnio - vertinant blaiviai, šoje situacijoje pauzė buvo būtina, nes iki šiol šiame procese buvo per daug neatsakytų klausimų", - teigė R. Paksas. Pasak jo, atsirado laiko, kai galėsime pabandyti rastis atsakymus į juos. Na, o per tą laiką mokslininkai gal ras ir kitokių, pažangesnių būdų išgauti skalūnų dujas - pavyzdžiui, nenaudojant cheminių medžiagų ar taikant tokias technologijas, kurios iki minimumo sumažintų galimą neigiamą poveikį žemės gelmių sandarai. Daugelis europarlamentarų, pasisakydami šiuo klausimu, akcentavo, kad minėta ūkinė veikla kelia daug klausimų. Jie siūlė sustiprinti visuomenės dalyvavimą poveikio aplinkai vertinime bei nustatyti aiškias taisykles, kurios padėtų išvengti interesų konflikto.